Израел нанесе над 60 въздушни удара по цели в Сирия, Ливан подкани сирийците да си ходят
Израел е нанесъл повече от 60 въздушни удара по територията на Сирия тази нощ, съобщи базираната във Великобритания Сирийска обсерватория за правата на човека, цитирана от Франс прес и БТА.
За по-малко от пет часа в събота вечерта Израел е изстрелял 61 ракети по сирийски военни обекти, посочва неправителствената организация.
Така общият брой на израелските въздушни атаки по Сирия след падането на режима на Башар Асад преди почти седмица достига 446, добавят оттам.
"Израел продължава да засилва въздушните си удари срещу сирийска територия, насочени към пълното унищожаване на тунели, явяващи се складове за балистични ракети", според Сирийска обсерватория за правата на човека. Тези тунели съдържат балистични ракети, боеприпаси, минометни снаряди и друго военно оборудване.
От Сирийската обсерватория за правата на човека съобщиха още, че са били осъществени израелски удари по южните сирийски градове Дараа и Суейда.
Висши дипломати от редица арабски страни, както и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и турският външен министър Хакан Фидан, призоваха за мирен преход на властта в Сирия по време на среща за бъдещето на страната в Макаба, Йордания, предаде ДПА, цитирана от БТА. Позицията им идва близо седмица, след като с мълниеносно настъпление сирийските бунтовници превзеха Дамаск и свалиха от власт сирийския президент Башар Асад. "Всички ние подкрепяме Сирия във фазата на възстановяване след години на убийства", заяви външният министър на Йордания Айман Сафади. Асад, който управляваше Сирия повече от две десетилетия, избяга в Русия след настъплението на бунтовническите сили, водени от ислямистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам". Външни министри от Йордания, Саудитска Арабия, Ирак, Ливан, Египет, Обединените арабски емирства, Бахрейн и Катар се срещнаха в Йордания с държавния секретар на САЩ Антони Блинкен и турския външен министър Хакан Фидан в Акаба, за да обсъдят бъдещето на Сирия, без обаче да присъстват сирийски представители. Йорданският външен министър определи падането на режима на Асад като исторически момент. "Ще направим всичко по силите си, за да подкрепим стартирането на приобщаващ и всеобхватен политически процес", каза той, добавяйки, че светът не иска Сирия да потъва в хаос. Сафади също така осъди израелските въздушни удари срещу оръжейни складове в Сирия, както и разполагането на израелски войски до буферната зона около Голанските възвишения, област, считана за част от Сирия според международното право. Части от Голанските възвишения са били окупирани от Израел в продължение на десетилетия, но израелските войски поеха контрола върху повече територия през последните дни. Външният министър на Йордания обвини Израел, че се опитва да се възползва от властовия вакуум в съседната страна. На срещата в Макаба ЕС беше представен от новия върховен представител на съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. ЕС иска да види Сирия стабилна, каза Калас пред ДПА. "Искаме мирна страна. И искаме всички малцинства да бъдат уважавани, без репресии или отмъщение", добави тя. По-рано американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че САЩ поддържат пряк контакт с водещата бунтовническа фракция в Сирия "Хаят Тахрир аш Шам". По думите му процесът на преход на властта трябва да бъде ръководен от Сирия, като трябва да се сформира "приобщаващо и представително правителство". "Правата на всички сирийци, включително малцинствата и жените, трябва да се зачитат", каза Блинкън. Хуманитарната помощ трябва да може да достига до хората, които се нуждаят от нея, добави той, подчертавайки че "Сирия не трябва да се използва като база за терористични групи, които заплашват сирийския народ, нейните съседи или света".
Делегация от Катар ще посети Сирия днес за срещи с представители на преходното правителство след свалянето на президента Башар Асад, предаде БНР.
Очаква се по време на посещението да бъдат предприети необходимите стъпки за повторното отваряне на посолството на Катар в Сирия. Ще бъдат обсъдено и засилването на доставките на помощи.
Доха закри дипломатическата си мисия в Дамаск и отзова посланика си през юли 2011 г., след като въстанието срещу правителството на Башар Асад прерасна в гражданска война.
За разлика от други арабски държави, Катар така и не възстанови дипломатическите си отношения със Сирия по времето на Асад, който беше свален на 8-и декември след настъпление на водени от ислямисти бунтовници, които превзеха големите градове, а след това достигнаха и до столицата Дамаск.
Премиерът на Ливан Наджиб Микати призова сирийците, потърсили убежище в неговата страна, да се завърнат у дома след падането от власт на сирийския президент Башар Асад, информира Франс прес, цитирана от БТА. "Последиците от сирийската война превърнаха Ливан в дом на най-много бежанци на глава от населението, като една трета от нашето население се състои от бежанци от Сирия", каза Микати по време на официално посещение в Италия. В Рим той присъства на митинг на партията "Италиански братя" на премиера Джорджа Мелони. "Напрежението върху нашите ресурси е значително, влошавайки съществуващите икономически проблеми и създавайки жестока конкуренция за работни места и услуги", заяви ливанският премиер. "Днес, след политическата трансформация в Сирия, най-доброто решение на този въпрос е сирийците да се завърнат в родината си", посочи Микати. Според него международната общност, особено Европа, трябва да помогне за връщането на сирийците в родината им. Междувременно на страницата на италианския правителство бе съобщено, че при разговори между Мелони и премиера на Ливан двамата са обсъдили ситуацията в Сирия. Мелони е подчертала необходимостта от запазване на единството и териториалната цялост на Сирия, както и значението на осигуряването на приобщаване и защита на малцинствата. Тя е акцентирала и върху спешната необходимост от създаване на условия, за да могат сирийските бежанци да се завърнат доброволно и по безопасен начин в Сирия.
Прочети цялата публикация