Пратеникът на ООН за Сирия пристигна в столицата Дамаск
Министри от германското правителство потвърдиха днес, че ако представители на режима на бившия сирийски президент Башар Асад са избягали в Германия след падането му от власт, те ще бъдат съдени в страната, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Ще подведем под отговорност всички привърженици на режима за ужасните им престъпления с цялата строгост на закона“, каза министърката на външните работи Анелена Бербок пред седмичника „Билд ам Зонтаг“.
„Ако привържениците на страховития режим на Асад мислят да избягат в Германия, те трябва да знаят, че на практика никоя друга страна няма да преследва престъпленията им толкова строго, колкото Германия“, подчерта министърката на вътрешните работи Нанси Фезер пред същото издание. „Който и да е участвал в тези жестокости, няма да получи убежище от преследване тук“, допълни тя.
Аналена Бербок призова „международните сили за сигурност и разузнавателните служби да си сътрудничат възможно най-тясно“.
Германия вече е осъдила няколко служители на правителството на Асад съгласно принципа на универсалната юрисдикция, който позволява провеждането на съдебни процеси независимо от това къде са извършени престъпленията.
През януари 2022 г. Германия осъди на доживотен затвор бившия сирийски полковник Ануар Раслан в първия съдебен процес в света за налагани от властта изтезания в сирийски затвори.
По-късно, през февруари 2023 г., в Берлин, член на правителствена въоръжена организация, арестуван в Германия през 2021 г., също беше осъден на доживотен затвор за военни престъпления.
Понастоящем във Франкфурт се води процес и срещу сирийския лекар Алаа Муса, обвинен в изтезания, убийства и престъпления срещу човечеството във военни болници.
Германските власти преследват и лица извън правителството на Асад за престъпления, извършени в Сирия от началото на гражданската война през 2011 г.
През декември 2023 г. германските прокурори повдигнаха обвинения на двама сирийци във военни престъпления, извършени в околностите на Дамаск като част от групировката „Ислямска държава“.
Германия е дом на най-голямата сирийска диаспора в Европа, която е приела почти един милион души от разкъсаната от войната страна.
Френска дипломатическа мисия ще пристигна на 17 декември в сирийската столица Дамаск и тя ще бъде първата от 12 години, съобщи днес френският външен министър Жан-Ноел Баро пред телевизия "Франс ентер", цитирана от БТА.
Целта на четиримата дипломати, които отиват в Сирия, ще е "връщането на собствеността върху владенията ни на място, установяване на първоначални контакти" с новите власти и "извършването на оценка на спешните хуманитарни нужди на населението", каза той, цитиран от Франс прес.
Мисията ни ще провери също дали по-скоро окуражаващите изявления, направени от тази нова власт, която призова за спокойствие и както изглежда не се е отдала на актове на насилие, се изпълняват на практика, допълни той.
Вчера Баро пристигна в йорданския град Акаба за среща с американски, европейски, арабски и турски официални представители, с които обсъди прехода в Сирия след свалянето на президента Башар Асад от ислямистките бунтовници на 8 декември.
След 11-дневно настъпление коалиция от бунтовнически групировки, водена от радикалната ислямистка групировка "Хаят Тахрир аш Шам" (ХТС), превзе по-голямата част от страната от правителствените сили, слагайки край на половинвековното управление на семейство Асад. Новият премиер Мохамед ал Башир, отговарящ за преходния период до 1 март, обеща да създаде правова държава и "да гарантира правата на всички", въпреки опасенията на международната общност.
Срещата в Акаба позволи да се определят условията, при които международната общност може да започне диалог с новите власти в Сирия: зачитане на малцинствата, спазване на правата на човека, правата на жените, недопускане на изстъпления, и борба срещу "Ислямска държава" и тероризма, обясни френският външен министър.
"По отношение на новите власти в Дамаск - в никакъв случай не сме наивни, наясно сме с миналото на някои от тези ислямистки групировки", отбеляза Баро и подчерта, че Франция ще наблюдава предстоящия период "с особена бдителност".
"Колкото до сигурността, оръжията трябва да замлъкнат, а терористичната заплаха, която все още е съвсем реална, трябва да бъде обуздана“, каза той.
"В политически план фактическите власти трябва да отстъпят място на преходен орган, който да е представителен за всички сирийски вероизповедания и общности и който постепенно да изведе Сирия до нова конституция и в крайна сметка до избори", посочи министърът.
И накрая, "мобилизираме се безусловно за оказване на хуманитарна помощ, която трябва да продължи да стига до нуждаещите се сирийци, тъй като конфликтът доведе до разселване на значителна част от населението", допълни той.
Прочети цялата публикация