Fakti.bg | 16.12.2024 02:42:43 | 22

Израел не спира да обстрелва Сирия, лидерът на бунтовниците се срещна с пратеника на ООН

Интензивни израелски удари са били насочени към военни обекти в крайбрежния район Тартус в Сирия, съобщи Сирийският център за наблюдение на правата на човека, цитиран от Франс прес, цитирана от БТА.

"Израелски военни самолети са нанесли удари" по няколко обекта, включително по звена за противовъздушна отбрана и "ракетни установки земя-земя", съобщи центърът.

Това са "най-тежките удари от 2012 г. насам" в този крайбрежен район, където се намира руска военноморска база.

Лидерът на сирийските бунтовници Ахмед аш Шараа се срещна с пратеника на ООН за Сирия и призова за преоценка на пътната карта, начертана от Съвета за сигурност през 2015 г., предадоха Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА, като се позовават на изявление на сирийските власти.

Двамата обсъдиха "промените на политическата сцена, които налагат преразглеждане" на резолюция 2254 на Съвета за сигурност, с която се установява пътната карта.

"Трябва да се погрижим Сирия да получи незабавно значителна хуманитарна помощ за населението си и за всички бежанци, които може да се завърнат", заяви по-рано днес Педерсен.

Това е първото посещение на високопоставен представител на ООН в Сирия след бягството на Башар Асад в Русия, припомня АФП.

Аш Шараа заяви днес, че ще разпусне всички въоръжени групировки в Сирия и прикани сирийците да се върнат в родината си, припомня ДПА.

По-рано вчера Катар съобщи, че във вторник ще отвори отново посолството си в Сирия. То беше затворено в продължение на повече от 13 години, съобщи външното министерство на страната от Персийския залив седмица след свалянето на Башар Асад от власт, отбелязва Ройтерс.

Посолството на Доха в Дамаск беше затворено от юли 2011 г., когато Катар изтегли посланика си от Дамаск след поредица от смъртоносни репресии на режима на Асад срещу протестиращи. Това насилие доведе до 13-годишната гражданска война. През последните години страната не се присъедини към усилията на няколко арабски държави да подобрят отношенията си с правителството на Асад и да възстановят дипломатическите си отношения с Дамаск.

Мълниеносното настъпление на бунтовниците, водени от групировката Хаят Тахрир аш Шам - бивш клон на Ал Каида - доведе до свалянето на Асад на 8 декември.

В изявление на външното министерство на Катар се казва, че решението му да отвори отново посолството отразява подкрепата му за сирийския народ и неговата "борба за постигане на законните му права за достоен живот".

Франция обяви от своя страна, че ще изпрати във вторник дипломатическа мисия в Дамаск - първата от 12 години насам, отбелязва АФП.

Катар ще отвори отново във вторник посолството си в Сирия, предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА, като се позоваха на министерството на външните работи на малката, но богата и влиятелна държава на Персийския залив.

Катарска дипломатическа делегация е пристигна в сирийската столица Дамаск, за да извърши необходимите процедури. Тя е потвърдила пред сирийските преходни власти "пълния ангажимент на Доха да подкрепя братския сирийски народ".

Катар затвори посолството си в Дамаск през юли 2011 г. - няколко месеца след избухването на конфликта в Сирия, припомня Ройтерс.

Емирството бе сред основните поддръжници на бунтовниците, воюващи срещу президента Башар ал Асад, но след като той стабилизира властта си с помощта на Русия и Иран, установи контакти с него. Катар обаче така и не отвори отново своето посолство в Дамаск.

Русия евакуира част от персонала на посолството си в Сирия, предаде ТАСС, цитирана от БТА, като се позова на министерството на външните работи на страната. Това е станало със специален полет от руската военновъздушна база "Хмеймим" в сирийската крайбрежна провинция Латакия до Москва. На борда на самолета са били също дипломати от две държави съюзници на Русия - Беларус и Северна Корея, както и от Абхазия. Грузинската сепаратистка област бе призната за независима държава от Москва и от сваления в края на миналата седмица режим в Сирия на президента Башар ал Асад. В изявлението не е посочена причина за частичната евакуация, но се уточнява, че руското посолство в Дамаск продължава да работи. Русия бе основен съюзник на Асад, на когото даде убежище след свалянето му от власт. Сега бъдещето на "Хмеймим" и на руската военноморска база в Тартус е под въпрос, отбелязва Франс прес. В сряда говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Москва е в контакт по въпроса с новите сирийски управници. Тази военна инфраструктура е от ключово значение за руското военно присъствие в Близкия изток, но и в Африка. В изявлението на руското министерство на външните работи, цитирано от ТАСС, пише още, че "посолството" на Абхазия в Дамаск продължава да работи, като днес е бил евакуиран само един негов служител.

Украйна е готова да предостави хуманитарна помощ на Сирия, заяви президентът Володимир Зеленски, цитиран от ДПА и БТА.

В координация с неговото правителство той заяви, че храните от програмата „Зърно от Украйна“ могат да бъдат използвани за подпомагане на сирийското население, каза Зеленски във вечерното си видеообръщение.

"Сега можем да помогнем на сирийците с украинска пшеница, брашно и нашето олио - наши продукти, които се използват по целия свят за осигуряване на продоволствена сигурност", каза Зеленски.

Логистиката трябва да бъде съгласувана с представители на Сирия, добави украинският президент. "Определено ще подкрепим този регион, за да може мирът там да се превърне в крайъгълен камък за нашето движение към истински мир", подчерта Зеленски.

Хуманитарната програма, стартирала през 2022 г., предвижда държавите донори и други организации да закупуват селскостопански продукти директно от украински производители и да ги изпращат на нуждаещи се страни, предимно в Африка и Азия.

Прочети цялата публикация