Fakti.bg | 20.12.2024 02:51:40 | 24

Белият дом видя нова заплаха - ракетната програма на Пакистан ВИДЕО

Високопоставен представител на Белия дом заяви, че разработването на балистични ракети с голям обсег от разполагащия с ядрено оръжие Пакистан в крайна сметка биха могли да му позволи да поразява цели далеч извън Южна Азия, което го превръща в "нововъзникваща заплаха" за САЩ, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Оценката е на заместник-съветника по националната сигурност Джон Файнър, който подчерта колко са се влошили някогашните близки връзки между Вашингтон и Исламабад след 2021 г., когато САЩ изтеглиха войските си от Афганистан.

Това също така повдигна въпроса дали Пакистан е променил целите на програмите за ядрени оръжия и балистични ракети, които дълго време бяха предназначени да противодействат на тези на Индия, победител в три големи войни, които двете страни са водили от 1947 г. насам.

В изказване пред Фондация "Карнеги за международен мир" Файнър заяви, че Пакистан преследва "все по-усъвършенствани ракетни технологии, от балистични ракетни системи с голям обсег до оборудване, което би позволило тестването на значително по-големи ракетни двигатели."

Ако тези тенденции се запазят, каза Файнър, "Пакистан ще има способността да поразява цели далеч извън Южна Азия, включително в Съединените щати."

Броят на ядрените държави с ракети, които могат да достигнат територията на САЩ, "е много малък", продължи той, и посочи Русия, Северна Корея и Китай.

"Така че, честно казано, за нас е трудно да разглеждаме действията на Пакистан като нещо друго, освен възникваща заплаха за Съединените щати", подчерта Файнър.

Група сенатори републиканци настоява администрацията на Джо Байдън да анулира споразумението за наука и технологии с Китай, което се случва едва седмица след като двете страни подновиха сътрудничеството си за още пет години, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В писмо до държавния секретар Антъни Блинкън законодателите, водени от сенатора Джим Риш, член на комисията по външни отношения на Сената, заявяват, че епохата, в която подобно сътрудничество е имало смисъл, "отдавна е отминала", а удължаването само "отваря вратата за по-нататъшно кооптиране на американските изследвания".

Подновяването на споразумението точно преди президентът Джо Байдън да напусне поста си "лишава бъдещата администрация от възможността да се произнесе по това изключително спорно споразумение", заявиха сенаторите и призоваха администрацията да "промени курса".

Освен Риш, писмото е подписано от сенаторите Джон Барасо, Пийт Рикетс, Тод Йънг и Бил Хагърти.

Първото подобно споразумение е подписано през януари 1979 г., когато двете страни установяват дипломатически отношения, за да противодействат на влиянието на Съветския съюз и когато Китай сериозно изостава от САЩ и други западни държави в областта на науката и технологиите, припомня АП.

Споразумението беше удължено през 2018 г., а миналата и тази година му бяха дадени временни удължения, за да се даде възможност за преговори, тъй като технологичната война между двете страни се изостри.

Държавният департамент заяви, че новото споразумение има по-тесен обхват и повече предпазни мерки за защита на интересите на САЩ, включително че обхваща само основни научни изследвания и не улеснява разработването на критични и нови технологии.

Републиканските сенатори заявиха, че имат „дълбоки опасения“, че тези мерки не са достатъчни за защита на интелектуалната собственост и предотвратяване на незаконния трансфер на знания.

Прочети цялата публикация