Белият дом към Киев: Изборите в Украйна трябва да се проведат възможно най-скоро
Администрацията на президента Доналд Тръмп призовава Украйна да проведе избори до края на 2025 г., особено ако бъде постигнато примирие с Русия в следващите месеци, съобщи специалният му представител за Украйна и Русия Кийт Келог за "Ройтерс".
Според Келог президентските и парламентарните избори, които бяха отложени заради войната, трябва да се проведат възможно най-скоро, тъй като демократичните държави обикновено организират избори дори по време на конфликти.
"Важно е това да се случи. Това е в основата на силната демокрация - да има повече от един кандидат", подчерта Келог.
Тръмп и Келог твърдят, че работят по план за спиране на войната, но засега не разкриват детайли за него. По думите на представители на Белия дом, идеята за провеждане на избори в Украйна е била обсъждана като част от евентуално споразумение за примирие с Русия.
Сред дискутираните варианти е налагане на временен мир, който да позволи провеждането на президентски избори. Избраният лидер на Украйна след това ще има задачата да преговаря за дългосрочно споразумение с Москва.
Украинският президент Володимир Зеленски вече заяви, че избори могат да бъдат организирани само ако военните действия бъдат прекратени и има силни международни гаранции, че Русия няма да поднови атаките.
Въпреки че администрацията на Тръмп все още не е отправила официално искане към Киев за провеждане на избори до края на 2025 г., въпросът е бил повдигнат още през 2023 г. при управлението на Джо Байдън, като част от американските усилия за укрепване на демократичните институции в Украйна.
Руският президент Владимир Путин нееднократно е поставял под въпрос легитимността на Зеленски, тъй като мандатът му изтече през 2024 г., но военното положение в Украйна не позволява избори. Москва настоява, че Зеленски няма законово право да подписва международни споразумения, но в същото време допуска, че може да участва в преговори.
Украински официални лица обаче смятат, че Путин използва темата за изборите като оправдание за бъдещо отхвърляне на евентуални мирни договори.
Според бивши западни служители искането за провеждане на избори крие сериозни рискове за стабилността на Украйна. Изборите могат да предизвикат вътрешнополитическо напрежение, като отслабят позициите на Зеленски и засилят конкуренцията между потенциалните му съперници.
Дори ако САЩ успеят да убедят Украйна в необходимостта от избори, перспективите за бърз мир остават несигурни.
Кремъл официално заявява, че Путин е отворен за преговори без предварителни условия, но западни дипломати, включително бившият посланик на САЩ в Украйна Уилям Тейлър, смятат, че Москва не проявява реална готовност за компромис.
Зеленски настоява, че всяка сделка с Русия трябва да включва гаранции от САЩ и Европа, като например разполагане на чуждестранни военни сили на фронтовата линия, за да се предотврати нова инвазия.
Прочети цялата публикация