"Операция Виена": Още една българка е шпионирала за Марсалек
Това е още един елемент от шпионския трилър около бившия директор на германския финансов гигант Wirecard Ян Марсалек. Живееща във Виена българка също вероятно е била сред сътрудниците на един от най-търсените мъже в Европа. Затова наскоро (на седми декември) е била посетена от полицията, информира ARD. 48-годишната жена е била задържана временно, а жилището ѝ е било претърсвано с часове.
Обвинението: била част от европейската мрежа на агенти аматьори, които под ръководството на укриващия се Марсалек са изпълнявали шпионски задачи за Русия.
Това става ясно от документите за задържането на българката, с които разполагат германските медии WDR, NDR и "Зюддойче Цайтунг", както и австрийското издание "Профил". Това, което изглежда все по-ясно: мрежата от сътрудници, с които са можели да разполагат Марсалек и вероятно руските тайни служби в Европа, е очевидно по-голяма, отколкото се смяташе досега.
Процесът в Лондон и виенската следа
Както отбелязва ARD, централно място в разследванията играе процесът, воден в Лондон срещу тамошните помагачи на Марсалек. Това дело обхваща шест операции, включително шпионирането на българския разследващ журналист Христо Грозев - смята се, че българката от Виена е изиграла роля именно в този план, докато Грозев е живял в австрийската столица.
По сведения на германските медии тя се била срещала през 2021-а година във Виена с една от обвиняемите в лондонския процес. Обвиненията към нея са, че през 2021-а година е наела жилище чрез Airbnb с изглед към тогавашния адрес на Грозев. В това жилище се появила и жената от Виена, за която се смята, че е подменила картата на една камера и е свалила от нея снимки. Освен това има индикации, че множество заподозрени са пребивавали в столицата на Австрия близо до нейния адрес.
Според разследванията на германските медии и "Профил", след обиска в началото на декември жената е дала показания. Тя се запознала с една от изправените пред съда в Лондон българки преди години в студио за маникюр в София. Двете поддържали хлабав контакт в социалните медии, докато обвиняемата не я потърсила през лятото на 2021-а година. Австрийските следователи предполагат, че за действащата от Англия българска група е било важно да има добър контакт във Виена - със сънародничка, която говори и немски.
Българката засега е освободена
По време на разпита във Виена жената казала, че нищо не знае за възможни шпионски акции. Не познавала Ян Марсалек. Нейната позната първоначално ѝ разказала, че би могла да ѝ помогне да си отвори студио за маникюр във Виена. След това станало дума за акция на Интерпол - за тази цел тя трябвало да снимка къщи и да наблюдава хора и техните навици.
Макар австрийските служби да се сметнали българката за "много подозрителна" - засега тя е освободена в съответствие с презумпцията за невинност.
ARD пише, че на Марсалек очевидно не му е било трудно с помощта на българина Орлин Русев да намира сътрудници за планираните акции - и изглежда, че мрежата му може да е била много по-голяма. Затова австрийското разузнаване междувременно смята, че има и още, неизвестни засега членове на мрежата Марсалек.
Следа и към Германия
Една от следите може да води и към Германия, отбелязва ARD. Тъй като за тримата обвиняеми в Лондон се смята и, че са шпионирали американска военна база край Щутграт. Там са били обучавани украински военни. В чатовете си с Марсалек предполагаемият ръководител на лондонската група бил споменал българка в Щутгарт, която вече познавал от предишна акция.
Автори: Мануел Бевардер (ARD) | Флориан Фладе (ARD)
Прочети цялата публикация