Fakti.bg | 29.12.2024 10:18:21 | 26

Турция отчита успешна борба с тероризма през 2024 година

Русия ще се откаже от мораториума върху разполагането на ядрени ракети със среден и малък обсег, тъй като САЩ са разположили такива оръжия в различни региони по света, заяви руският външен министър Сергей Лавров, предава Ройтерс и Фокус.

Този ход на Русия, за който се сигнализира отдавна, може да унищожи остатъците от един от най-значимите договори за контрол на въоръженията от времето на Студената война. Това се случва на фона на опасения, че двете най-големи ядрени сили в света може да се впуснат в нова надпревара във въоръжаването, заедно с Китай, отбелязва британската агенция.

Русия и Съединените щати, които признават, че отношенията им са по-лоши от всякога след края на Студената война, изразяват съжаление за разпадането на договорите за контрол на въоръженията. Тези споразумения имаха за цел да ограничат надпреварата във въоръжаването и да намалят риска от ядрена война.

Попитан от руската информационна агенция РИА дали Русия може да се оттегли от Договора за нов СТАРТ преди неговото изтичане през февруари 2026 г., Лавров заяви, че в момента „няма условия“ за стратегически диалог с Вашингтон.

"Днес е ясно, че например нашият мораториум върху разполагането на ракети с малък и среден обсег вече не е практически жизнеспособен и ще трябва да бъде изоставен," заяви Лавров.

"САЩ арогантно пренебрегнаха предупрежденията на Русия и Китай и на практика пристъпиха към разполагането на оръжия от този клас в различни региони на света."

Договорът за ликвидиране на ракетите със среден обсег (INF), подписан от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън през 1987 г., бе първото споразумение, при което суперсилите се договориха да намалят ядрените си арсенали, премахвайки цяла категория ядрени оръжия.

През 2019 г. Съединените щати, под ръководството на Доналд Тръмп, официално се оттеглиха от INF, заявявайки, че Москва нарушава споразумението — обвинение, което Кремъл многократно отрече, наричайки го претекст. В отговор Русия наложи мораториум върху разработването на ракети, които бяха забранени от договора — балистични и крилати ракети с наземно базиране и обсег от 500 км до 5500 км.

Прочети цялата публикация