Критики срещу Илон Мъск за подкрепа на „Алтернатива за Германия“
Политици от германското правителство и опозицията отправиха остри критики към американския милиардер Илон Мъск след публикацията му в немския вестник „Велт“, в която изразява подкрепа за дясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ), предава БТА.
Действията на Мъск породиха опасения за „натрапчиво външно влияние“ върху предстоящите избори в Германия на 23 февруари, съобщи Ройтерс.
В статията, която разгръща идеи от негова публикация в социалната медия „Екс“, Мъск заявява:
„Само АзГ може да спаси Германия“, като подкрепя политическите позиции на партията по въпроси като данъци, дерегулация и закони.
Политически реакции
Лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц определи статията като „натрапчива и претенциозна“ и добави, че не си спомня подобен случай на външна намеса в историята на западните демокрации. Заския Ескен, съпредседател на управляващата Германска социалдемократическа партия, обеща съпротива срещу всички опити за външно влияние, било то от страна на държавни актьори или частни лица с голямо богатство. „Демокрацията ни може да бъде защитена и не може да бъде купена“, подчерта тя.Журналистически дебат Публикацията предизвика вътрешен конфликт в редакцията на „Велт“. Редакторката на рубриката „Мнения“ подаде оставка в знак на несъгласие, докато бъдещият главен редактор на изданието защити решението, заявявайки, че свободното изразяване на мнения, включително на поляризиращи фигури като Мъск, е основен стълб на демокрацията.
Влияние върху изборите Прогнозите за силно представяне на АзГ, която се очаква да заеме второ място на изборите, подчертават политическия залог. Основните центристки партии са категорични в отказа си да работят с АзГ на национално ниво, а намесата на Мъск допълнително поляризира политическата атмосфера в Германия.
Дебатът продължава да разделя мненията относно това доколко публичните фигури като Мъск следва да участват във вътрешната политика на други държави и какво влияние подобни изказвания оказват върху демократичния процес.
Прочети цялата публикация