Fakti.bg | 08.01.2025 14:02:27 | 21

Казахстанската "КазМунайГаз" е най-очакваният и най-логичният кандидат за покупката на "Лукойл-Нефтохим"

Казахстанската държавна нефтено-газова компания "КазМунайГаз" иска да купи рафинерията на „Лукойл“ в Бургас. Това е най-очакваният и най-логичният кандидат за покупката на Лукойл-Нефтохим. Първо, защото казахстанците могат да снабдяват рафинерията в Бургас със суровина от акваторията на Черно море без да прекарват танкери през турските Проливи, и второ, защото продавачът „Лукойл“ и потенциалният купувач „КазМунайГаз“ отдавна развиват съвместно различни проекти за добив и пренос на петрол.

Това коментира във "Фейсбук" експертът Пламен Димитров.

Казахстан произвежда по около 90 млн. тона нефт годишно,

като по-голяма част от това количество се изнася през тръбопровода от Тенгиз до руското пристанище на Черно море Новоросийск. През 2023 г. по този маршрут са пренесени 63,5 млн. тона, а през 2024-а - повече, но още няма окончателни данни. Това е около 10 пъти повече от нуждите на рафинерията в Бургас. От пренесения обем за 2023 г. 56 млн. тона е нефт от Казахстан и 7,5 млн. т – от Русия. Разбираемо е, че на изхода на тръбата в Новоросийск няма как казахстанския нефт да се отдели физически от руския.

Капацитетът на тръбопровода Тенгиз - Новоросийск е 72 млн. тона годишно на казахстанска територия и 83 млн. т. на руска,

това вероятно е най-големият нефтопровод в света по отношение на преносния капацитет.

Сега за съвместния бизнес на "Лукойл" и КазМунайГаз. Казахстан има три основни големи находища на нефт – Тенгиз, Карачаганак и Кашаган. В Тенгиз КазМунайГаз има дял от 20%, а "Лукойл" – 5%, като водещ акционер е американската „Шеврон“ с 50%. В Карачаганак КазМунайГаз има 10%, а "Лукойл" – 13,5%. Освен това руската и казахстанската компания разработват съвместно няколко по-малки находища в Каспийско море, продукцията от тях се изнася през споменатия вече тръбопровод Тенгиз-Новоросийск. А в него КазМунайГаз е един от многото акционери с дял от 19%, представен е и "Лукойл" с 12,5%.

И още нещо важно – "КазМунайГаз" вече присъства на Балканите чрез притежаваната от него румънската компания "Ромпетрол".

През Ромпетрол Казахстан е собственик на две рафинерии в Румъния ("Петромидия" и "Вега"), което е 45% от целия капацитет за преработка на нефт в нашата северна съседка. "Ромпетрол" има и голяма верига от бензиностанции в няколко държави.

Проблемът с кандидатурата на "КазМунайГаз" за бургаската рафинерия е същият като този с унгарската MOL –

подозрения за силни обвързаности на казахстанците с Русия. Ако "КазМунайГаз" стане собственик на "Лукойл-Нефтохим" ще бъде много трудно да се разбере дали там няма да се преработва и руски петрол, чийто внос в ЕС е забранен.

Прочети цялата публикация