Fakti.bg | 12.01.2025 03:56:51 | 24

Саудитска Арабия домакинства на среща за прехода в Сирия ВИДЕО

Фактическият лидер на Сирия Ахмед Аш Шараа поздрави новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Поздравленията Аш Шараа отправи в телефонен разговор с Аун. По време на разговора двамата лидери са потвърдили и желанието си да работят за изграждането и укрепването на положителни отношения между Сирия и Ливан, допълва Франс прес.

Аун беше избран при вот в парламента на 9 януари и така се сложи край на над двугодишна парализа във властта в Ливан.

В петък в Дамаск беше ливанският премиер Наджиб Микати, който се срещна с Ахмед аш Шараа, предаде Франс прес.

Двамата потвърдиха ангажимента на двете им страни да изградят трайни стратегически връзки след години на противоречиви отношения.

Това беше първа визита на ливански премиер в Сирия от началото на гражданската война там през 2011 г. "Ще има трайни стратегически отношения, с големи общи интереси", заяви Аш Шара на Микати и изрази надежда, че избирането на Жозеф Аун за президент на Ливан ще доведе до политическа стабилност в тази страна.

Аш Шараа призова да се забрави духа на миналите отношения между двете страни и да се даде шанс на двата народа да установят положителни връзки, основани на уважението и на суверенитета между двете страни.

"Ще се опитаме да разрешим всички проблеми чрез консултации и диалог", каза той.

Микати подчерта, че новите отношения между двете страни трябва да се основават на взаимно уважение, на равенство и на национален суверенитет.

"Сирия е естествената врата на Ливан към арабския свят и докато тя е добре и Ливан ще е добре", допълни той.

Сирия в продължение на три десетилетия беше доминираща политическа и военна сила в Ливан, където тя се намеси по време на ливанската гражданска война от 1975 до 1990 г. и където много убийства на политици са ѝ приписвани.

Сирия изтегли военните си от Ливан през 2005 г. под натиска на Ливан и на международната общност след убийството на бившия ливански премиер Рафик Харири.

Напрежение между двете страни се роди също и заради подкрепата, оказана от ливанското движение "Хизбула" на бившия президент на Сирия Башар Асад по време на гражданската война в Сирия.

По време на срещата с Аш Шараа Микати подчерта, че завръщането на сирийските бежанци от Ливан в Сирия е спешен въпрос за двете страни и заяви, че е доловил у Аш Шараа желание този въпрос да бъде разрешен.

Микати също така заяви, че делимитирането на сухоземните и морски граници между двете страни е приоритет и обяви проект за съвместна комисия по този въпрос паралелно с усилията за борба с граничната контрабанда.

Той настоя и върху необходимостта да се укрепят мерките за взаимна сигурност, за да бъдат защитени двете страни.

Аш Шараа пък подчерта, че приоритетът на неговото правителство е вътрешната ситуация и запазването на реда.

Сирия, която споделя 300-километрова граница с Ливан, на няколко пъти отказа да я делимитира, като я превърна по този начин в зона, лесно достъпна за контрабандистите.

От падането на Асад от власт в Сирия чуждестранни делегации се изредиха в Дамаск за среща с фактическия управник Ахмед аш Шараа.

Прочети цялата публикация