Днес е тъжният понеделник: най-депресиращият ден в годината
Третият понеделник от януари, известен като „Тъжния понеделник“ или Blue Monday, често е сочен за най-депресиращия ден в годината. На 20 януари – датата, на която този феномен се пада през настоящата година – много хора споделят усещане за меланхолия, напрежение и липса на настроение, а сънят им често е нарушен.
Blue Monday не е фиксиран на конкретна дата, но винаги се „празнува“ в началото на годината – в третия поред понеделник на януари. Според психолози причините са няколко: студеното и мрачно време, натрупаните дългове от празниците и недостатъчната слънчева светлина. В комбинация с рязкото връщане към работния ритъм след празничните дни, резултатът може да е усещане за безпокойство и обща отпадналост.
Друга причина за меланхолията е контрастът между веселието през декември и еднообразието в началото на новата година. Докато споменът за празничните трапези и срещите с близки вече избледнява, суровата реалност на работното ежедневие бързо си казва думата. Проучвания посочват, че неудовлетворението от текущата работа също допринася за усещането за „най-мрачния понеделник“.
Интересна статистика подсказва, че третият понеделник от януари е най-популярният ден от годината за стартиране на развод. Същевременно, според данни от различни изследвания, именно януари е месецът с най-висок брой разводи – почти двойно повече, отколкото през „втория по разводи“ месец септември.
Идеята за Blue Monday се свързва с британския психолог д-р Клиф Арнъл. През 2005 г. той разработва формула, включваща показатели като времето, финансови затруднения, неизпълнени новогодишни обещания и броя на дните, изминали от края на коледните празници. Резултатът от сметката? Третият понеделник на януари е най-неприятният ден в годината – поне според тази спорна теория.
Въпреки че Blue Monday често е приеман с доза хумор и от някои учени се оспорва научната му строгост, той все пак отразява реални човешки усещания. Третият януарски понеделник може да бъде просто един ден, който напомня за прехода от празничния дух към ежедневната рутина – а това, само по себе си, не е повод за радост. И все пак експертите съветват да гледаме на „най-тъжния ден“ по-скоро като на стимул да се погрижим за себе си: с повече почивка, приятни занимания и разбиране към собствените си емоции.
Прочети цялата публикация