Володимир Зеленски: Укрепването на въздушния щит на Украйна трябва да бъда приоритет
Укрепването на въздушния щит на Украйна и защитата срещу атаки е основен приоритет и всеки международен партньор, който допринася за това, е животоспасяващ.
Това заяви в събота президентът на Украйна Володимир Зеленски във вечерното си обръщение, цитирано от "Укринформ".
В момента Украйна работи върху осигуряването на повече ресурси от партньорите си за укрепване на системата за противовъздушна отбрана.
"Защитата срещу обстрел е абсолютен приоритет. Много повече трябва да се направи, но всеки един от нашите партньори по света, който ни помага за това, е животоспасяващ, подчерта Зеленски и добави, че върху това всички трябва да се фокусират сега. За това всички в света трябва да мислят сега: за живота, за сътрудничеството, за оказването на натиск върху агресора и за приближаването на истинския мир. Мир, който Русия няма да даде. Мир, който те могат само да бъдат притиснати да дадат. И ние ще го направим!", увери Зеленски.
Зеленски по-рано заяви, че санкциите трябва да бъдат наистина силни, за да попречат на Русия да придобие произведени в чужбина компоненти за ракети и дронове.
Припомняме, че по-рано в събота администрацията на президента Доналд Тръмп призовава Украйна да проведе избори до края на 2025 г., особено ако бъде постигнато примирие с Русия в следващите месеци. Това каза специалният му представител за Украйна и Русия Кийт Келог.
Според Келог президентските и парламентарните избори, които бяха отложени заради войната, трябва да се проведат възможно най-скоро, тъй като демократичните държави обикновено организират избори дори по време на конфликти.
"Важно е това да се случи. Това е в основата на силната демокрация - да има повече от един кандидат", подчерта Келог.
Тръмп и Келог твърдят, че работят по план за спиране на войната, но засега не разкриват детайли за него. По думите на представители на Белия дом, идеята за провеждане на избори в Украйна е била обсъждана като част от евентуално споразумение за примирие с Русия.
Сред дискутираните варианти е налагане на временен мир, който да позволи провеждането на президентски избори. Избраният лидер на Украйна след това ще има задачата да преговаря за дългосрочно споразумение с Москва.
Зеленски вече заяви, че избори могат да бъдат организирани само ако военните действия бъдат прекратени и има силни международни гаранции, че Русия няма да поднови атаките.
Въпреки че администрацията на Тръмп все още не е отправила официално искане към Киев за провеждане на избори до края на 2025 г., въпросът е бил повдигнат още през 2023 г. при управлението на Джо Байдън, като част от американските усилия за укрепване на демократичните институции в Украйна.
Руският президент Владимир Путин нееднократно е поставял под въпрос легитимността на Зеленски, тъй като мандатът му изтече през 2024 г., но военното положение в Украйна не позволява избори. Москва настоява, че Зеленски няма законово право да подписва международни споразумения, но в същото време допуска, че може да участва в преговори.
Прочети цялата публикация