Fakti.bg | 03.02.2025 12:38:42 | 19

Какво е вършила българската шпионска клетка в Германия

Операцията, която завършва със серия от арести, започва с едно съобщение: "Можем ли да използваме IMSI прехващача в Германия? Трябва да шпионираме украинците в германска военна база”.

IMSI прехващач е инструмент, с който се събира чувствителна информация от намиращи се в близост мобилни телефони, например пароли.

Подателят на това съобщение в Телеграм е Ян Марсалек - бившият директор на Wirecard и един от най-търсените мъже в света. Отговор получава от Орлин Русев - българския шпионин, арестуван малко по-късно в Лондон. "Разбира се, че можем”, пише Русев. "И без това само събира прах в гаража ми на Индиана Джоунс”.

С това се слага началото на една много деликатна операция. WDR, NDR и "Зюддойче Цайтунг” са разследвали работата на българската шпионска клетка в Германия. АРД информира на сайта си какво са открили.

Планове за пропаганда, отвличания и убийства

Русев е един от петимата българи, които са обвинени в шпионаж в полза на Русия в Обединеното кралство. Той се призна за виновен, същото направи и един от съучастниците му - Бисер Джамбазов. Другите трима обвиняеми обаче продължават да твърдят, че не са знаели, че извършват шпионаж в полза на Москва.

Анализът на съобщенията, които Марсалек си е разменял с българите, показват, че са правени планове за убийства, отвличания, наблюдение с дронове и пропаганда. Всичко това е планирано и поръчано от Русия. Твърди се например, че Марсалек е активирал група турци от Берлин да пренесат пари от германската столица до Виена, където е трябвало да бъде следен българският журналист Христо Грозев. Комуникацията между Русев и Марсалек показва, че се е говорело и за потенциалното му отвличане или убийство, посочва АРД.

Операции с арестуваните в Лондон, но и с други хора

Една от обвиняемите пък призна, че е била част от план за изготвяне и разпространение на дискредитиращ плакат на министъра на икономиката на Германия Роберт Хабек, на който той е изобразен като войник от Нацистка Германия. "Който пести електричество, помага на Вермахта”, пишело на пропагандния плакат.

Разследването на германските медии показва, че мрежата от хора, която Русев е имал на свое разположение, далеч не се ограничава с арестуваните във Великобритания българи. Твърди се, че в България е имало и няколко отделни екипа. В Германия Русев също е набирал хора, които да работят по кампаниите му в Щутгарт и Берлин. В едно от съобщенията между българина и Марсалек той му казва, че през интернет са били "наети студенти за нападение в Берлин”. Не става ясно за какво точно става дума

Голямата цел: американска военна база до Щутгарт

По време на делото в Лондон стана ясно, че двама от българите са пътували до Щутгарт през 2022 г., за да проучат американската военна база "Пач Баракс” близо до германския град. По думите на Русев целта е била да се наблюдават украинските войници, които са били на обучение в базата. Марсалек дори се шегува със своя съучастник Русев, предлагайки му да вдигнат дрон над американската военна база и "да видим колко месеца ще им отнеме да забележат”, става ясно още от информацията на АРД.

В съдебната зала е показан и видеоклип, на който се виждат Джамбазов и Катрин Иванова, които вървят покрай оградата на военната база. По-късно тя докладва на Марсалек колко камери има в района. Жената обаче твърди, че не е знаела какво представлява тази операция. Вълнувала се да иде в Щутгарт, защото баща ѝ живеел наблизо, твърди тя пред съда.

По-опитни от "туристите от Солсбъри”

Марсалек обаче изглежда се е тревожел, че българските му агенти са аматьори и може да привлекат вниманието към себе си. Мозъкът на операцията предупреждава Русев да следи екипа си и да са внимателни, защото "германците са супер напрегнати в момента от дейностите на руските служби на място”. Само няколко седмици по-рано шефката на военното контраразузнаване на Германия Мартина Розенберг предупреди за шпионски операции с дронове, припомня германското издание.

Русев уверява Марсалек, че неговите хора са опитни и знаят как да се прикриват. Не са безразсъдни като "туристите от Солсбъри", пише българинът до Марсалек. Очевидно той има предвид двамата руски шпиони, дегизирани като туристи, направили опит да убият дойния агент Сергей Скрипал през 2018 година. Русев предлага да привлече и друга българка, живееща в Щутгарт, и която е била част от пропагандните им операции с графити по улиците на германските градове. Според изчисленията на българина, които стават известни от съобщенията му до Марсалек, планираната операция е струвала между 40 и 45 хиляди евро на месец, посочва АРД.

Седмици преди операцията във военната база

Мисията е трябвало да започне в началото на февруари 2023 г. Марсалек пише до Русев, че 70 украинци са пристигнали в Германия, за да бъдат обучени да работят със системата за противовъздушна отбрана "Пейтриът”. Русев обещава той и екипът му да са готови до седмица, а Марсалек е доволен и вече планира, че ако с IMSI прехващача пожънат успехи в Германия, могат да ползват техниката за шпионаж и във Великобритания.

Само няколко дни по-късно обаче Русев и другите българи от екипа му в Лондон са арестувани. В началото на 2024 година Русев се признава за виновен.

Автори: Мануел Бевардер, Флориан Фладе (ARD)

Прочети цялата публикация