Fakti.bg | 13.02.2025 13:01:40 | 17

Проф. Иво Христов изглежда не е в час

В геополитически анализ в ютуб канала „Отвъд заглавията“ проф- Иво Христов изложи някои спорни свои виждания за Русия и предсказания затова как ще приключи руско- украинския конфликт. Ще цитираме отделни пасажи:

„Предполагам, че ще има замразяване на бойните действия и замразяване на териториалните придобивки дотам, докъдето са стигнали войските. И неприемане на Украйна в НАТО. Както и лелеяната от руската върхушка отмяна на санкциите.“ Това е защото, на сегашната американска администрация не ѝ трябват главоболия, а замразяване на статуквото, докато решава домашните проблеми“.

Излиза, че конфликтът ще приключи по този начин, защото така искат Тръмп и неговата администрация. Но Русия явно и нееднократно е заявила, че няма да приеме замразявате на военните действия. Русия ще иска на договорни начала пълна гаранция, че националната и сигурност няма да бъде застрашена, а това не може да стане при „замразяване на бойните действия“ , което би дало възможност за превъоръжаване на Украйна. И отмяната на санкциите не е важно за Русия като държава и за нейната икономика, а е лелеяна мечта на някаква „върхушка“ в тази държава.

„ Америка и НАТО да се изтеглят от Източна Европа? Това няма да се случи посмъртно! Много рядко в историята имате толкова глупав и същевременно тщеславен човек като на върха на една от двете суперсили. Американците блестящо използваха историческия шанс, който им бе даден и за който дълго работиха. Втори такъв шанс с обратен знак няма да бъде даден. Америка не инвестира толкова много в Студената война и след това в съсипването на източния блок, за да се изтегли обратно на линията Одер - Ниса. Това са приказки за наивници“.

Не е много ясно, какво точно проф. Христов казва. Америка при Демократическата партия и Байдън е едно, а Америка днес при републиканците и Тръмп е нещо коренно различно. Тръмп проповядва умерен изолационизъм, това е стара американска традиция. Той казва- руско- украинската война не е наш проблем, да си го решава Европа, и казва още ,че Русия има основание да реагира, когато НАТО е на път да кацне на границите и. Ако доскоро САЩ и страните от НАТО прилагаха спрямо Русия „хватката на анакондата“- обкръжавайки я със страни- членки на НАТО и с бази на САЩ и НАТО, за да я ликвидират като геополитически фактор и съперник, Тръмп вижда, че Америка не си струва да си разпилява силите в тази насока, а да се съсредоточи на вътрешните си проблеми и очертаващото се противоборство със супер силата Китай.

За руско- украинската война проф. Христов представя нещата, като че от руска страна водещата сила, не са Путин и неговото правителство, а някакъв „политически елит“. Какво представлява този митичен „елит“, проф. Христов пояснява така: „Голяма част от руския елит е предателски и колонизиран в главата. Руският герб с двуглавия орел ясно показва цялата ментална разкраченост на Русия. Истината е, че сегашният руски елит е пряк наследник на перестроечната върхушка, която съсипа източния блок. Основният мотив на тази върхушка бе да стане част от западния свят в качеството на субект“…. И затова „Руският елит не е в състояние да поставя условия, защото през цялото време цялата позиция на руския елит е двузначна – тя е колеблива и страхлива. Той не е в състояние решително да поставя цели и задачи и още по-решително да ги постига“.

И проф. Христов стига до следното заключение: „Цялата тази операция се води от върхушка, която не желае да скъса пъпната си връв със Запада. Тя се водеше, за да се повиши договороспособността на руския елит при неговото задължително договаряне със западния елит, от който той иска да бъде част“.

Проф. Петров греши. Цялата тази операция се води, затова че в Украйна на власт дойде чрез преврат националистически правителство, което провъзгласи Бандера за национален герой, поощри пронацисткото военно формирование АЗОВ, потисна руско езичното население, не спази Минските споразумения и заяви намерение да се присъедини към НАТО, което Путин още през 2007г. на Мюнхенската конференция за сигурност заяви, че това ще е заплаха за националната сигурност на Русия и Русия няма да допусне Украйна да стане член на НАТО. Така, че „цялата тази операция“ не се води от някаква върхушка, която не желаела да скъса пъпната си връв със Запада, тя се води по обективни причини от държавното ръководство на Русия.

„Не знам как ще продадат на руското обществено мнение, което е гневно, че цялата тази операция с всичките ѝ жертви, беше за три области и половина“.

Странно е това мнение на проф. Христов. Русия трябваше да се погрижи за руските жители в тези три области, срещу които Украйна започва военни операции след обявяването на независимост на Луганската и Донецката републики. И руското обществено мнение стои твърдо зад Путин и неговата администрация, както и видни фигури на руската интелигенция.

През 1982г. Аржентина установява контрол над прилежащите Фолклендски острови, където преживяват и британски граждани. Маргарет Тачър и британското правителство не приемат аржентинско управление над своите съграждани и Великобритания влиза във война с Аржентина, изпраща военен флот на хиляди километри и печели войната- скъпо струваща операция и с дадени жертви от страна на Великобритания. И общественото мнение във Великобритания застана зад Маргарет Тачър.

Ако Великобритания счита за необходимо и изпраща на хиляди километри свои военни сили да защитят британските граждани, защо Русия да не може да направи това за руските граждани в районите граничещи до Русия?

Проф. Иво Христов се слави като способен и аналитичен анализатор. Но за съжаление по темата защо Русия е военен конфликт с Украйна и как ще приключи този конфликт, той изглежда не е в час.

Прочети цялата публикация