Самопровъзгласилите се власти на Грузия не са легитимни. ЕП: Необходими са нови избори
В резолюция, приета в четвъртък, Европейският парламент отказва да признае самопровъзгласилите се власти на управляващата партия „Грузинска мечта“ след фалшифицираните парламентарни избори на 26 октомври 2024 г., включително новоназначения президент Михаил Кавелашвили, и призовава международната общност да се присъедини към бойкота на управляващия елит на Грузия.
Членовете на ЕП продължават да признават Саломе Зурабишвили за законен президент на Грузия и призовават председателя на Европейския съвет Антонио Коща да я покани да представлява страната на предстоящите заседания на Европейския съвет и на Европейската политическа общност.
След спорните избори, които вкараха Грузия в политическа и конституционна криза, в страната продължават мирните масови антиправителствени протести, които са посрещнати с насилие и репресии от страна на полицията и правоприлагащите органи. В резултат на това членовете на ЕП настояват Съветът и държавите членки на ЕС да наложат персонални санкции на длъжностните лица и политическите лидери в Грузия, отговорни за отстъплението от демокрацията, изборните измами, нарушенията на правата на човека и преследването на политически опоненти и активисти. Това включва, наред с други, видния олигарх Бидзина Иванишвили, министър-председателя Иракли Кобахидзе, председателя на парламента Шалва Папуашвили, както и съдии, издаващи политически мотивирани присъди, и представители на медиите, разпространяващи дезинформация.
Необходими са нови избори
В резолюцията също така се посочва, че единственото решение на настоящата криза в Грузия е провеждането на нови парламентарни избори, които според членовете на ЕП трябва да се проведат през следващите няколко месеца, в подобрена изборна среда, под надзора на независима и безпристрастна изборна администрация и под наблюдението на международни наблюдатели. Изразявайки дълбоко съжаление, че управляващата партия „Грузинска мечта“ се отказва от пътя към европейска интеграция и членство в НАТО, Парламентът отново заявява непоколебимата си подкрепа за легитимните европейски стремежи на грузинския народ. Текстът беше приет с 400 гласа „за“, 63 гласа „против“ и 81 гласа „въздържал се“.
Грузия получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г. Последните парламентарни избори в страната обаче не бяха счетени от Европейския парламент за нито свободни, нито честни, като евродепутатите призоваха за повторно провеждане на изборите през следващата година.
През миналата година ЕП осъди парламентарните избори в Грузия, страна кандидатка за членство в ЕС, проведени на 26 октомври, тъй като те не бяха нито свободни, нито честни и представляват поредната проява на продължаващото отстъпление на страната от демокрацията, „за което пълна отговорност носи управляващата партия „Грузинска мечта“. Членовете на ЕП осъдиха многобройните и сериозни нарушения на изборния процес, включително документираните случаи на сплашване на избиратели, манипулиране на вота, намеса в работата на наблюдателите на изборите и медиите и сигналите за манипулации, свързани с електронните машини за гласуване. Резултатите от гласуването, обявени от Централната избирателна комисия на страната, „не служат за надеждно представяне на волята на грузинския народ“. Парламентът отхвърли каквото и да е признаване на изборните резултати, както би трябвало да направи и международната общност. Евродепутатите искат повторното провеждане на изборите в рамките на една година в условията на усърдно международно наблюдение и от независима изборна администрация.
Парламентът също така решително осъди системната намеса на Русия в демократичните процеси в Грузия чрез дезинформация, като например развитата от „Грузинска мечта“ конспирация за „глобалната партия война“, според която опозицията в страната ще въвлече Грузия във война с Русия по заповед на Запада. Членовете на ЕП отправиха сериозно предупреждение към грузинските власти, че всеки опит за забрана на законно установени политически партии ще доведе до по-нататъшно отчуждаване на страната от ЕС и ще направи невъзможни всеки ход към присъединяване към ЕС. Те също така заявиха, че политиките, прилагани от „Грузинска мечта“, са несъвместими с евроатлантическата интеграция на Грузия.
Прочети цялата публикация