Fakti.bg | 14.02.2025 02:19:24 | 35

Тръмп посрещна индийския премиер Моди, планира разговаря с Путин и Си за ядреното разоръжаване

Президентът на САЩ Доналд Тръмп планира да започне разговори с Русия и Китай за ядрено разоръжаване, предаде БТА.

„Когато нещата се успокоят, ще се срещна с Китай и ще се срещна с Русия“, заяви той в Белия дом.

Той каза още, че се надява в крайна сметка трите страни да се споразумеят да намалят наполовина огромните си бюджети за отбрана.

В изказване пред репортери в Овалния кабинет Тръмп изрази съжаление за стотиците милиарди долари, които се инвестират във възстановяването на ядреното възпиране на страната, и заяви, че се надява да получи ангажименти от съперниците на САЩ да намалят собствените си разходи.

„Няма причина да създаваме чисто нови ядрени оръжия, вече имаме толкова много“, каза Тръмп. „Можете да унищожите света 50 пъти, 100 пъти. И ето че ние създаваме нови ядрени оръжия и те също създават ядрени оръжия“.

„Всички ние харчим много пари, които бихме могли да похарчим за други неща, които всъщност, надявам се, са много по-продуктивни“, посочи Тръмп.

Въпреки че САЩ и Русия разполагат с огромни запаси от оръжия от времето на Студената война, Тръмп прогнозира, че Китай ще ги настигне по отношение на способността им да нанасят опустошителни ядрени удари „в рамките на пет или шест години“.

Той заяви, че ако оръжията някога бъдат употребени, „това вероятно ще бъде краят“ на всичко.

Тръмп каза още, че ще се стреми да започне ядрени преговори с двете държави, след като „оправим всичко“ в Близкия изток и Украйна.

„Една от първите срещи, които искам да проведа, е с президента Си (Цзинпин) на Китай, с президента (Владимир) Путин на Русия. И искам да кажа: „Нека намалим военния си бюджет наполовина“. И ние можем да го направим. И мисля, че ще успеем“, обясни той.

През първия си мандат Тръмп се опита безуспешно да привлече Китай в преговорите за намаляване на ядрените оръжия в момент, когато САЩ и Русия преговаряха за удължаване на договора, известен като „Нов СТАРТ“, посочва Асошиейтед Прес. Русия преустанови участието си в договора по време на администрацията на президента Джо Байдън и двете страни продължиха мащабните си програми за удължаване на живота или подмяна на ядрените си арсенали от времето на Студената война.

САЩ ще увеличат военните си продажби за Индия от 2025 г. и евентуално ще ѝ предоставят изтребители Ф-35, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп, цитиран от Ройтерс и БТА.

В изказване на съвместна пресконференция след срещата си с индийския министър-председател Нарендра Моди в Белия дом Тръмп заяви също, че страните са сключили споразумение, което включва Индия да внася повече американски петрол и газ, за да се намали търговският дефицит между двете страни.

Американският президент каза още, че Вашингтон и Делхи ще работят заедно, за да се противопоставят на по думите му „заплахата от радикалния ислямски тероризъм“.

Моди от своя страна заяви, че САЩ и Индия са си поставили за цел да удвоят двустранната си търговия и тя да достигне 500 милиарда долара до 2030 година.

Индийският премиер каза още, че САЩ и Индия ще работят заедно в областта на изкуствения интелект и полупроводниците и ще се съсредоточат върху създаването на силни вериги за доставка на стратегически минерали.

По-рано служител на администрацията на Тръмп заяви пред репортери, че американските и индийските представители също така напредват в разговорите по двустранна търговска сделка и се надяват да сключат такава още тази година.

Американският президент каза на пресконференцията, че Индия е обявила намаляване на митата за американски стоки и добави, че той и Моди ще започнат разговори за неравенствата в търговията с цел подписване на споразумение. Той заяви, че САЩ имат право на равнопоставеност и че търговският дефицит на САЩ с Индия може да бъде компенсиран с продажбата на нефт и газ.

Тръмп каза, че е обсъждал високите мита на Индия по време на първия си мандат, но не е успял да издейства отстъпки. Той заяви, че в рамките на новата система за реципрочни мита, която обяви снощи, САЩ просто ще налагат същите митнически ставки, каквито налага Индия.

„Много е трудно да се продава в Индия, защото там има търговски бариери, много силни мита“, каза Тръмп. „В момента ние сме реципрочна нация... Каквото и да начислява Индия, ние ще го начисляваме на нея. Каквото и да начислява друга държава, ние ще го начисляваме. Така че това се нарича реципрочност, което според мен е много справедливо“, добави той.

Прочети цялата публикация