Fakti.bg | 14.02.2025 06:57:42 | 20

Тече, всичко тече - българската вода за Гърция

Юни месец миналата година изтече 60-годишната спогодба между България и Гърция, според която осигуряваме 186 млн. кубика вода от р. Арда за напояване на земи при съседите ни. Ще имаме ли сделка с Гърция за българската вода… По темата писахме в средата на миналата година, но в момента дебатът е в парламента. Защо? Защото е време за нова спогодба. Това става ясно от изслушването в парламента на премиера Росен Желязков. Той не разкри детайли, защото „… се водели преговори и да не си издаваме козовете“. Но какво стана ясно. Спогодбата На 9 юни 2024 година изтече 60-годишната спогодба между България и Гърция да осигурява 186 млн. кубика вода от р. Арда за напояване на земи в Гърция при 85% обезпеченост. Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между двете страни е влязла в сила на 9 юли 1964 г. Тя практически урежда и други спорни въпроси между двете съседни държави и има характер на следвоенна компенсация от България към Гърция. С нея се финализират насрещните претенции, датиращи от периода отпреди Първата световна война.

Включват се претенции от всякакво естество между двете държави, по-специално произтичащите от Мирния договор от 10 февруари 1947 година – за обезщетение на гръцките физически и юридически лица спрямо българската държава, чиито имущества, права и интереси в България са били засегнати пряко или косвено от национализация, секвестиране, отчуждаване, ликвидации, колективизация и др., продиктувани от структурните реформи на българското народно стопанство.

По спогодбата България е платила на Кралство Гърция сумата от 7 000 000 щатски долара. От тях 12% са постъпления от неявни сделки и износ на български стоки за Гърция, с изключение на машините и съоръженията, заделянето от стойността на които възлиза на 20%. В гръцките медии темата също се коментира, като те отбелязаха, че „… от спогодбата се канализират 186 милиона кубични метра вода годишно към гръцката страна през летните месеци, за да напоява директно 202 000 акра северен Еврос и косвено още 80 000 -100 000 акра от същата територия, както и хиляди акра земя в централния и южния регион.“ Количествата, канализирани за 60 години в Гърция, са задоволителни и на базата на тези 186 милиона кубически метра са регулирани всички нужди от напояване. По поречието на река Арда в България има изградени три язовира, обединени в каскада – „Кърджали“, „Студен кладенец“ и „Ивайловград“. „Арда“ е единствената система от големи язовири у нас, изградени на едно поречие. По обща водосборна площ от 5128 км2 и инсталирана мощност каскадата се нарежда сред най-големите хидро-енергийни комплекси в България, а по общ обем на язовирите от над 1,2 милиарда кубични метра е на първо място в страната.

Основното ѝ предназначение е производство на електрическа енергия и регулиране на речния отток. Преминавайки през град Кърджали, водите на Арда веднага навлизат в следващия язовир от каскадата – „Студен кладенец“. До следващия язовир „Ивайловград“ има 25 км. Шест километра след язовирната стена Арда напуска България и навлиза в Гърция.

Казусът към днешна дата Гърция и България се преговаряли за продължаване на договора за предоставяне на вода от р. Арда за гръцките фермери за още 60 години. Това стана ясно от думите на Асен Василев в парламента. Доставките са удължени в рамките на миналата година и са се извършвали от май до септември, когато посевите са имали най-голяма нужда от тях. Какво сме искали "Трябваше да бъде защитен интересът на България. Преговорите с Гърция доведоха да има разработен проектодоговор, който предстоеше да бъде съгласуван финално с юридическите екипи и съответните външни министерства. Нашата позиция беше, че икономическата спогодба, трябва да бъда продължена за още 60 години, но в три части. Първата част бе свързана с водите на р. Арда, които ако се използват извън часовите пояси, които са най-добрите за НЕК и за българската енергетика, да се заплащат. Втората част - България да получи 60-годишен достъп до пристанище "Александруполис" с прилежащата икономическа зона. Третата част, която беше публична, е от "Александруполис" до Русе да се изгради магистрала през Маказа, както и бърза ЖП връзка от пристанището до Капитан Андреево", обясни Василев. Това се е случило по времето на управлевието на кабинета Денков-Габриел. „Беше създадена и междуведомствена работна група към Министерския съвет, която била председателствана именно от Асен Василев“, обясни пък Николай Денков.

"МВнР, МОСВ, Министерство на енергетиката, ДАНС са били винаги в контакт. Тази спогодба беше добра за България. Имахме съгласие и за трите точки с Гърция и бяхме на финалния етап за подписване на договора, но виждаме, че служебният кабинет нищо не е направил по въпроса, дано този кабинет да продължи", добави Василев. От НЕК обясниха, че в новите преговори с Гърция водата към съседите в този безвремеви период май-септември е „разменена“ и срещу електричество от Гърция, докато се подпише официален документ. Като трансферът на ток от Гърция към България е валиден и към момента в зимния период. Остава кабинетът „Желязков“ да покаже, че може да защитава интересите на България. Сделка с Гръция ще има Но е добре да припомним и друго. Български реки текат и към Турция, където също служат за напояване. Както вече във ФАКТИ сме писали, става въпрос за мегапроект в Турция, който ще ползва вода от река Тунджа, за да напоява земеделските производители в Одрин! На турска територия ще се строи мега язовир, който ще се „храни“ с вода от Тунджа. А у нас… Държавното предприятие „Напоителни системи“ изнемогва. Напоителните ни системи са в колапс. Това всеки го знае. Но защо не е така в Турция и Гърция…

Прочети цялата публикация