Fakti.bg | 15.04.2025 09:10:24 | 27

Сушата настъпва: Европа се изправя пред водна криза със сериозни икономически последици


От фронтовата линия в Украйна до иначе дъждовна Белгия - необичайно сухата пролет поставя големи части от Европа пред сериозен недостиг на валежи. Ранното засушаване буди тревога сред фермери, индустрии и политици, като поставя под въпрос стабилността на веригите за доставки и засилва икономическото напрежение, вече влошено от непредсказуемата търговска политика на САЩ, пише Politico, предава News.bg.

Според последния бюлетин на Европейската обсерватория за суши от средата на март, редица региони са в категория „предупреждение“ (оранжево) - включително части от Полша, Украйна, Гърция, Балканите, Швеция, Ирландия и Германия. Южното крайбрежие на Испания вече е в червената зона, с критични нива на суша.

„Ситуацията е сериозна, особено в Централна и Източна Европа“, казва водещият изследовател от обсерваторията Андреа Торети. „Недостигът на валежи продължава вече между 60 и 80 дни и тенденцията се ускорява.“

Очакваните последици включват неуспешни селскостопански кампании, рязък скок на цените на зърното и логистични затруднения - особено по река Рейн, която вече е толкова плитка, че корабите преминават с по-малко от половината от нормалния си товар. Това увеличава разходите и забавя доставките.

В Германия половината територия е обозначена в тъмночервено от Института „Хелмхолц“ - сигнал за изключително сух горен почвен слой, жизненоважен за пролетните посеви.

Белгия също отчита сериозен дефицит на валежи - само 7,8 литра на квадратен метър в Брюксел между 1 март и началото на април, при обичайни около 50. За момента страната разполага с добри подпочвени води, за разлика от Източна Европа, където сушата от миналата година не беше компенсирана от зимни дъждове или сняг.

Най-тревожна е ситуацията в Полша и Украйна - двама от водещите износители на зърно в света. „Слаба реколта би могла да дестабилизира глобалния зърнен пазар“, предупреждава аграрният експерт Клас Нендел. Рисковете за продоволствената сигурност нарастват и заради намаляването на хуманитарната помощ от САЩ.

Сушата увеличава и опасността от пожари - още в началото на април Лихтенщайн и Австрия съобщиха за „висока пожароопасност“, а в Украйна военните действия допринасят за риска, тъй като ракетни удари често причиняват пожари в сухи полета и гори.

Парадоксално, докато континентът страда от воден дефицит, Канарските острови обявиха извънредно положение заради наводнения, предизвикани от проливни дъждове.

Всичко това поставя Европейската комисия под нарастващ натиск да представи амбициозната си Стратегия за водна устойчивост, която се очаква през юни. Документът трябва да отговори на новата реалност на климатичните промени: твърде малко или твърде много вода - и то в най-неподходящия момент.

Прочети цялата публикация