Fakti.bg | 17.02.2025 06:23:35 | 29

Учени отговориха съществува ли Рай


Идеята за Рай е вечен символ на утеха и надежда за милиарди хора по света.

Но къде точно се намира той по отношение на нашата Вселена? В Библията Раят е описан като царство в небето над Земята, където върховният мир и радост могат да бъдат намерени в присъствието на Бог. А в популярната култура отдавна се изобразява с перлени порти, пухкави облаци и ярки, небесни светлини.

„Повечето от нас имат някаква концепция за Рая, дори ако тя е формирана от филми или смятаме, че включва среща с Морган Фрийман в бяла стая“, каза Робин Дж. Уитакър, старши преподавател в Университета по богословие в Австралия.

Снимки от дълбокия космос също събудиха надежди, че може да успеем да видим Рая. Например НАСА озаглави една от снимките си на Сатурн като „Синьо небе“, докато Европейската космическа агенция нарече далечна мъглявина „Стълба към небето“. Въпреки това, според професор Уитакър, истината е, че раят е „утопична визия“, пише Daily Mail, цитиран от marica.bg.

През 1994 г. се разпространиха съобщения, че космическият телескоп Хъбъл e направил снимка на брилянтен небесен град на ръба на Вселената - предполагаемо раят. В Библията небето е описано като място на върховен мир и радост в присъствието на Бог, царство в небето над земята.

За християните идеята, че мъртвите са в рая или се наслаждават на рая, често носи утеха на опечалените и надежда на страдащите или умиращите.

Н. Т. Райт, професор по Нов завет и ранно християнство в университета Сейнт Андрюс, каза, че начинът, по който хората сега говорят за небето, е „дълбоко небиблейски и подвеждащ“. „По същество цялата западна традиция се обърка, като си представи, че целта е „да отидем на небето, когато умрем“, каза той за Daily Mail, цитиран от Телеграф.

Лари Лаунонен, философ от университета в Хелзинки във Финландия, каза, че много теолози не харесват думата „Рай“, тъй като „създава идеята за ефирна реалност с души, които витаят наоколо“.

Разбира се, съществуването на Рая извън нашата Вселена зависи изцяло от вашата собствена система от вярвания и от кого търсите напътствие. Професор Стивън Хокинг, английският физик, който почина през 2018 г., не вярваше в Бог или създател и нарече Рая „приказна история“. „Смятам, че мозъкът е като компютър, който ще спре да работи, когато компонентите му се повредят“, каза професор Хокинг пред Guardian през 2011 г.

Прочети цялата публикация