Fakti.bg | 18.02.2025 10:25:49 | 22

Руснаците пестят: расте търсенето на стоки втора употреба


Руснаците пестят: магазините за втора употреба и услугите за ремонт на уреди изживяват истински бум. Руската икономика все повече напомня на тази в бившия Съветски съюз, казва руски икономист.

Интересът към магазините за стоки втора употреба и услугите за ремонт на домакински уреди нараства в цяла Русия. Заради рязкото повишаване на разходите за живот все повече руснаци се отказват от покупката на нови стоки, дрехи и обувки и се насочват към по-евтини алтернативи. Особено младите руснаци харчат по-малко за пътувания, развлечения и луксозни стоки във времена на икономическа нестабилност.

Икономика в съветски стил

През 2024 г. инфлацията в Русия е достигнала 9,52% - значително повече от прогнозата на Централната банка за максимум 8,5%. Опитите на властите да овладеят повишаването на цените нямаха особен ефект, а руският икономист Игор Липсиз е убеден, че действителната годишна инфлация е над седем пъти по-висока от официалните данни.

Според него руската икономика все повече напомня на тази в бившия Съветски съюз, която беше ориентирана предимно към военните нужди. Тогава значителни средства бяха насочвани към оръжейната индустрия, а социалните въпроси оставаха на заден план. При днешните нестабилни икономически условия се оказва, че добре са само тези, които предлагат ремонт или препродажба на стоки втора употреба, казва Липсиз.

Голямо търсене на употребявани стоки

Андрей Федотовски, председател на Руската асоциация за комисионна търговия и собственик на верига бутици за дрехи втора употреба, свидетелства, че междувременно нараства и търсенето на луксозни стоки втора употреба. Санкциите и изтеглянето на западни марки от руския пазар заради войната на Русия срещу Украйна допълнително засилват тази тенденция. Собствениците на скъпи маркови стоки искат да възстановят част от парите си, а за купувачите това е възможност да се сдобият с луксозни стоки на изгодна цена, обяснява Федотовски.

Според него цените в магазините за стоки втора употреба също са се повишили - с осем до девет процента, което съответства на нивото на инфлацията. Това обаче е непропорционално на повишението на цените на новите маркови стоки, които влизат в Русия чрез т.нар. сив внос.

"Тенденцията към препродажба на маркови дрехи е и част от глобалното развитие към по-съзнателно и екологично потребление", допълва Федотовски. Поради икономическата криза дори заможни руснаци преминават към кръгова икономика и предпочитат да купуват стоки втора употреба, вместо нови, казва още той и обяснява, че търсенето на употребявани луксозни стоки нараства особено силно в регионите, където се наблюдава ръст на доходите, дължащ се на военното производство. Според Федотовски в някои фирми от оръжейния бранш заплатите са нараснали до 200 000-300 000 рубли, което се равнява на около 2000-3000 евро.

Ремонтът на стари уреди като алтернатива

С оглед на нарастващите цени на новите стоки, особено на вносните, руснаците предпочитат да ремонтират старите си уреди, вместо да купуват нови. А това води до ръст на предлаганите услуги. Един от играчите на този терен е платформата Avito, създадена навремето за размяна на стоки между частни лица. В момента тя е сред най-големите онлайн търговци в Русия с оборот от 1,9 трилиона рубли (около 19 млн. евро), сочат данните за 2023 година.

При обявите за ремонт на домакински уреди има ръст от 45% през 2022 г. и цели 64% през 2023 година. Най-много са запитванията за ремонт на перални машини и сушилни - при тях увеличението е с цели 181%, както съобщава руският вестник "Ведомости", позовавайки се именно на Avito. В същото време интересът към ремонт на компютри е спаднал с 30 процента, което наблюдателите обясняват с проблеми с вноса на необходимите компоненти заради западните санкции.

Екозащитниците приветстват тази тенденция

Екологичните организации също наблюдават нарастващ интерес към стоките втора употреба в Русия. Представители на "Раздельный сбор" казват за ДВ, че трудната икономическа ситуация в Русия променя потребителските навици, което от своя страна е шанс за по-осъзнато потребление.

Според организацията повече от 78% от текстилните изделия, които попадат в боклука в Русия, са подходящи за повторна употреба или рециклиране. "Около 20 процента от семействата в Русия не могат да си позволят нови дрехи, а в големите градове всеки ден се изхвърлят стотици килограми дрехи", казва Ирина Шасминова от "Раздельный сбор".

Въпреки тези положителни промени икономическата криза в Русия се отразява негативно на индустрията за управление на отпадъците, отбелязва Анна Гаркуша от същата организация. Много компании, които преработват вторични суровини, изпитват затруднения да ремонтират необходимото оборудване поради западните санкции. Има и центрове за събиране на отпадъци, които затварят по финансови причини.

Но така или иначе, казва Гаркуша, нарасналото търсене на стоки втора употреба и на услуги за ремонт се дължи по-скоро на икономическата ситуация в Русия, а не толкова на някакво разбуждащо се съзнание за опазване на околната среда.

Прочети цялата публикация