Fakti.bg | 18.02.2025 13:15:08 | 24

Защо ставаме раздразнителни, когато сме гладни


Чувствали ли сте се раздразнени, когато сте гладни? Оказва се, че това състояние има научно обяснение. Психолози от Университета Англия Ръскин са проучили връзката между глада и гнева, съобщава Strona Zdrowia.

Какво причинява раздразнението при глад

Според изследване на психолозите от Университета Англия Ръскин, съществува пряка връзка между глада и повишената раздразнителност. Експертите обясняват, че това е напълно логично и очаквано.

„Резултатите от нашето проучване показват, че чувството на глад и раздразнителност са реални и доказуеми фактори“, коментира един от учените.

Изследователите допълват, че този ефект е толкова осезаем, че „гладът беше свързан с по-високи нива на гняв и раздразнителност и с по-ниска удовлетвореност сред изследваните лица в продължение на три седмици“.

Една от основните причини за връзката между глада и гнева е спадът на кръвната захар. В рамките на 21 дни учените са изследвали нивата на глюкоза на участниците – сутрин преди закуска и вечер преди лягане.

Контролът над емоциите изисква енергия, която до голяма степен се осигурява от глюкозата. Глюкозата се получава от хранителните вещества, които се преобразуват в невротрансмитери, осигуряващи енергия за мозъчната дейност. Ако човек не консумира достатъчно храна, нивото на глюкозата спада, което затруднява самоконтрола.

Влияе ли хормонът на щастието върху глада?

След хранене често изпитваме чувство на щастие. Това се дължи на серотонина – хормона на щастието.

„Спадът в нивата на кръвната захар води до намаляване на енергията, а това кара мозъка да произвежда по-малко серотонин, който е отговорен за доброто настроение“, обяснява нутриционистът Чандни Вадхама.

Специалистът подчертава, че серотонинът играе ключова роля за стабилизиране на настроението. Ниските му нива могат да доведат до затруднена концентрация и негативни емоции в моменти на глад.

Как влияе гладът на мозъка?

В рамките на същото изследване учените анализират и хормона на глада – грелин. Той изпраща сигнали към мозъка, че е време за хранене, и така засилва желанието за консумация на храна.

Изследователите обясняват, че „гладът не е единственият фактор, влияещ върху емоционалното и поведенческото състояние. Физиологичните и невронните промени, свързани с него, също могат да предизвикат негативни емоционални състояния“.

„Хората с метаболитни проблеми като диабет, заболявания на панкреаса или черния дроб, както и синдроми на надбъбречна недостатъчност, са особено уязвими към усложнения или странични ефекти, свързани с ниските нива на кръвна захар“, предупреждава гастроентерологът Кристин Лий от Cleveland Clinic.

Лекарката съветва да се осигури достатъчно сън, редовна хидратация, физическа активност и прием на няколко малки хранения през деня или богати и балансирани основни хранения – закуска, обяд и вечеря.

Освен това тя препоръчва да се избягва нездравословната храна, която може да доведе до допълнителни колебания в нивата на кръвната захар. Вместо това е по-добре да се изберат храни, богати на хранителни вещества и фибри. Добра идея е винаги да имате подръка здравословна закуска, за да избегнете неприятното чувство на глад.

Прочети цялата публикация