Макрон поиска стабилни гаранции за сигурността на Украйна

Френският президент Еманюел Макрон проведе снощи неформален видеоконферентен разговор с 19 европейски страни и Канада за засилване на координацията по отношение на Украйна, съобщи Елисейският дворец, цитиран от ДПA, предаде БТА.
Елисейският дворец каза, че в тази „неформална видеоконференция“ са участвали държавните глави или правителствените ръководители на Белгия, България, Гърция, Латвия, Литва, Румъния, Словения, Чехия, Хърватия, Норвегия, Швеция, Финландия и Канада, предаде АФП.
„Току-що проведох дълъг разговор с няколко колеги от Европейския съюз, както и с Канада, Исландия и Норвегия. Позицията на Франция и нейните партньори е ясна и единна. Желаем мир в Украйна, който да бъде траен и стабилен“, написа президентът в „Екс“. Той бе организиран, след като в понеделник Макрон събра в Париж ключовите лидери от ЕС по същата тема.
Макрон уточни, че Париж и неговите партньори споделят „същата цел като президента (на САЩ) Доналд Тръмп – да се сложи край на военната агресия, започната от Русия вече почти три години“.
Но той добави, че европейските усилия за мир ще се основават на определени принципи: „Украйна винаги трябва да бъде включена и нейните права да бъдат зачитани; мирът трябва да бъде траен и придружен от надеждни и стабилни гаранции; европейските опасения за сигурността трябва да бъдат взети предвид“.
Българският премиер Росен Желязков изрази на виртуалната среща убеждение, че всеки мирен преговорен процес трябва да се основава на принципната позиция, че съдбата на една държава не може да се решава без нейното участие на преговорната маса. В същото време България категорично счита, че Европа е естествен съюзник на САЩ и като такъв е задължително да бъде равностоен участник в дипломатическите усилия за постигане на мир в Украйна, подчерта още българският премиер.
Прочети цялата публикация



Нов разрив между Мелони и Тръмп
Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Предложение към Путин! Евролидерите са готови с формула за преговори за Украйна
Киев: Украйна прие предложението на бразилския президент да работи за постигане на мир с Русия
Доволният Тръмп: Петролът пада! ВИДЕО
Еманюел Макрон: Всички са единодушни! Балансът на силите е в полза на Украйна
"Да направим отбраната отново европейска" - но как точно?
„Индипендънт”: Америка загуби войната си с Иран
ВМРО: МВнР да връчи протестна нота на Скопие и да привика посланика на РСМ
Командващият силите на НАТО в Европа: Русия не търси война
Ивелин Михайлов обяви край на проекта Исторически парк
След два дни издирване: Куче насочило спасителите към тялото на изчезналата в Пирин туристка
Григор Димитров: Много съм добър в сгъването на дрехи
Крим съобщи за седем земетресения в Черно море близо до Севастопол
Официално: Серина Уилямс ще играе на сингъл на Уимбълдън
Диоманде за трансфер във Висшата лига: Агентите ми ще решат въпроса
Регата „Черноморец Бургас 2026“ се завръща за своето 17-о издание
Bentley представи лимитирана серия Continental GT S Bespoke Edition
Млад мъж е с опасност за живота след падане от зид в резервата „Велики Преслав“
Maybach пуска 155-метрова гигаяхта с частен клуб за 300 членове