САЩ предложиха нов договор за украинските минерали, в Киев съветват Зеленски да го приеме, за да не дразни Тръмп
Администрацията на Вашингтон предаде на Киев нов проект на двустранно споразумение относно добива на полезни изкопаеми в Украйна, а съветниците на Владимир Зеленски му препоръчаха да се съгласи с предложенията на Вашингтон, съобщи интернет порталът Axios.
Според медията администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп "е предала на украинските власти подобрен проект на споразумение между страните за изкопаемите горива". Както изясниха източниците, „сделката вече изглежда по-вероятна“. „Последната чернова е значително преработена и е в съответствие с украинското законодателство“, отбеляза един от източниците на портала.
Както се уточнява в публикацията, „няколко от съветниците на Зеленски му препоръчаха да подпише актуализирания документ, за да избегне нови сблъсъци с Тръмп и да му даде възможност да оправдае по-нататъшната подкрепа на САЩ за Украйна“. Според портала новото проектоспоразумение не включва клауза, според която то е под юрисдикцията на съд в Ню Йорк. Изключени са и други „разпоредби, които предизвикват безпокойство сред украинците“, но не се уточнява кои точно.
Вчера след среща със специалния пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог, Зеленски каза, че Киев е готов да работи със САЩ по споразумение за инвестиции и сигурност.
На 19 февруари Тръмп подчерта, че администрацията му възнамерява да преразгледа сделката за добив на минерали от Украйна, след като украинските власти провалили готовото споразумение.
В началото на февруари Тръмп заяви, че Вашингтон се интересува от получаване на редкоземни метали от Украйна. На 14 февруари в Мюнхен властите в Киев отхвърлиха плана на администрацията на САЩ да предостави помощ на Украйна в замяна на предоставяне на Вашингтон на правото на 50% от украинските редкоземни метали. Зеленски отбеляза, че в предложеното споразумение няма гаранции за сигурност. Тогава Киев обяви, че работи по контрапредложение.
Членовете на Камарата на представителите на САЩ в момента не са настроени да одобрят законопроект, който ще предостави допълнителни средства в помощ на Киев. Това заяви председателят на долната камара на законодателния орган Майк Джонсън (републиканец от Луизиана), говорейки на Conservative Political Action Conference.
„Не, няма желание за това“, отговори той на въпрос дали Камарата на представителите може да одобри отпускането на нови средства за оказване на помощ на Киев, ако конфликтът в Украйна не бъде разрешен през следващите шест месеца.
„Трябва да спрем това“, добави той, имайки предвид конфликта, „Нашите европейски съюзници също разбират необходимостта от това. Това продължава твърде дълго“.
И двете камари на Конгреса на САЩ се контролират от републиканците.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза на 19 февруари, че Володимир Зеленски е убедил САЩ да похарчат 350 милиарда долара за война, която не може да бъде спечелена. Самият Зеленски каза в началото на февруари, че не знае къде са отишли 200 милиарда долара военна помощ, отпусната от Вашингтон на Киев. По негови данни Украйна е получила от САЩ само малко над 76 милиарда долара. По-рано Тръмп подчерта, че е дошло време да разбере къде са всички пари, отпуснати на Киев.
Председателят на държавната група на Християнсоциалния съюз (ХСС) в Бундестага Александър Добриндт нарече идеята за изпращане на европейски мироопазващи сили в Украйна "напълно илюзорна".
По време на предизборните дебати по телевизиите ARD и ZDF той посочи, че украинската армия наброява над 800 000 души. „Те трябва да гарантират, че мирът се поддържа“, каза Добринд. „Това, което можем да направим, е да ги поставим в позиция, в която да осигурят мир“, добави той.
Депутатът смята, че Западът може да продължи да снабдява Киев с оръжия и да осигурява логистична подкрепа. „Това е единственото“, подчерта той.
Западноевропейските страни водят дискусии за разполагане на контингенти от Франция, Великобритания и Полша, за да „гарантират бъдещо прекратяване на огъня и траен мир в Украйна“. На 17 февруари по инициатива на френския президент Еманюел Макрон в Париж бяха организирани преговори между лидерите на осем европейски държави, както и представители на ЕС и НАТО. Срещата приключи без общо изявление.
Германският канцлер Олаф Шолц, който пръв напусна срещата в Париж, не скри раздразнението си от дискусиите за изпращане на европейски войски за участие в евентуална мироопазваща мисия в Украйна и нарече подобни дебати напълно преждевременни. Според съобщения в медиите срещу него са се обявили и премиерите на Испания и Италия Педро Санчес и Джорджа Мелони. Полският премиер Доналд Туск подчерта, че въпросът за изпращане на войски в Украйна е приключен за страната му и Варшава може да предостави само логистична подкрепа на потенциална мироопазваща мисия. По-късно Макрон каза в интервю за La Depeche, че Франция не се готви да изпраща войски в Украйна.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не би бил против изпращането на европейски миротворци в Украйна. В същото време американската администрация заяви, че е изключено участието на американски контингент.
Прочети цялата публикация