Fakti.bg | 22.02.2025 09:01:12 | 28

Русия се опитва да промени световния ред: какво всъщност поиска Путин на преговорите


EUvsDisinfo: Опитът на Москва да промени световния ред (оригинално заглавие: Moscow’s attempt to reshape the world order)

Събитията в последните дни илюстрират привилегията, на която се радват авторитарните лидери, когато създават нови наративи и утвърждават имиджа си на родна и на международна почва. Мощният контрол върху информационното пространство, осъществен чрез брутални репресии срещу независимите медии, както и масовото наводняване с подбрани послания, могат да имат убедителен ефект. Неотдавнашна среща между руски и американски представители беше представена като значителен дипломатически успех в Русия. Сега пък Москва не спира да изсипва искания в очевидно усилие да напомпа стартовата си позиция в преговорите и да държи Украйна и Европа извън разговорите.

На Русия ѝ замириса на „доброто старо време“

Руските държавни медии се стремят да съживят „добрите стари времена“, когато СССР и САЩ бяха доминиращи сили и отговаряха за целия световен ред. Според наратива, Украйна е създала проблема със сигурността и е в плен на „неонацисти“ и войнолюбци в Европа, както и на бившите американски президенти Обама и Байдън. Сега Москва и Вашингтон, Путин и Тръмп, трябва да коригират ситуацията. Тук се прикрива голият факт, че самият Путин реши да създаде проблема: да нахлуе в Крим през 2014 г., да започне война в Донбас и да стартира пълномащабната инвазия преди три години, на 24 февруари 2022 г.

Превод на руските искания

Виждали сме го и преди – в периода, предшестващ споразуменията Минск I и II през 2014 и 2015 г.: Москва преговаря или се преструва, че спазва споразуменията, като същевременно оказва натиск с военни атаки. Добре познатият език на силата, който Русия използва с груб и брутален тон, е допълнително усилен, така че да впечатли опонента с излъчване на непобедимост.

Исканията на Москва могат да бъдат преведени по следния начин.

„Украйна трябва да се демилитаризира и да не става член на НАТО“ означава: Русия ще си запази възможността да поднови военните действия или заплахите за военни действия, когато пожелае.

„Мироопазващите сили не могат да включват държави-членки на НАТО“ означава: дръжте американските сили далеч, задълбочете разделението между Брюксел и Вашингтон и осуетете евентуална коалиция от европейски държави, желаещи да предоставят войски.

„Президентът Зеленски не е легитимен и са необходими избори в Украйна“ означава: опитайте се да свалите президента Зеленски. Сключете сделка между Москва и Вашингтон за главата на избраното украинско ръководство. Изборите в крехка ситуация са поводи за манипулиране и разделяне на обществото, ограничете определени политически групи и властови центрове. Някои коментатори представят Грузия и смяната на политическата власт в Тбилиси като пример.

„Реалностите на терен“ означава: признаване на руската окупация и териториална експанзия в Украйна. Даване на възможност на руските сили да възстановят колосалните си загуби.

„Изграждане на икономически отношения между САЩ и Русия“ да се чете като: моля, спешно отменете санкциите срещу Русия. Руската икономика е под силен натиск, дори и Москва да се преструва, че ще се справи. Налице е солидно желание за връщане към предвоенното сътрудничество и излизане от западната изолация.

Нереалистични очаквания

Визията на Кремъл в нейната пълнота може да бъде открита в предложенията за две споразумения, които Русия представи в края на декември 2021 г. – едното между Русия и САЩ, а другото – между Русия и НАТО. И двете представляваха пряко искане за признаване на сферите на руския интерес, обхващащи цяла Европа, и връщане към ситуацията от 1997 г. преди разширяването на НАТО.

Други теми в тазседмичния преглед от EUvsDisinfo:

Гражданите на ЕС ще ядат червеи заради антируските санкции: Не. Става въпрос за глуповато, но хващащо око твърдение, разпространено от ТАСС – основна руска държавна информационна агенция. Посланието се стреми да създаде впечатление, че санкциите са в ущърб повече на европейците, отколкото на руснаците. Вътре в Русия този наратив е важен за поддържането на имиджа на Путин как майсторски управлява всички дела и по този начин за предотвратяване на критика отвътре. Към европейската публика това послание е пореден опит да се уязви политиката на европейските правителства спрямо Русия.

Анджелина Джоли получи 20 млн. долара от USAID, за да отиде в Лвов: Не, това е изфабрикувана история, добра за примамка за кликове в прокремълските платформи в интернет. Историята е невярна и видеото не е произведено или разпространено от „E! News“. „Е! News“ потвърди пред АФП, че видеото „не е автентично и не произхожда от „E! News“. Не е публикувано нито на сайта на „E! News“, нито в акаунтите им в социалните мрежи. Няма доказателства, че USAID е финансирала пътуванията до Украйна на знаменитостите. Наративът илюстрира как работи манипулацията: вземете гореща тема, измислете история, предизвикваща емоции, в която са замесени известни имена, които искате да дискредитирате. Твърдете, че информацията идва от надежден източник и я оставете да пътува на няколко езика с помощта на фалшиви акаунти. Готово. Докато фейковете бъдат развенчани, лъжливите твърдения вече са повлияли на дневния ред и са продължили напред.

Емоционалните истории оставят в ума зрънце съмнение, което се нарича „ефектът на спящия“. Междувременно, докато общественото внимание е разсеяно, руските сили атакуват цивилни цели в Украйна. Всички ние трябва да изберем здравословна „информационна диета“ и да се пазим от полуфабрикати под формата на кликбейт.

Ръководството на Молдова не е заинтересовано от прекратяване на войната в Украйна: Също невярно. Грешна интерпретация и чиста лъжа, макар и авторът да ни убеждава в обратното. Автентичният цитат от президента Мая Санду на Мюнхенската конференция по сигурността е недвусмислен: „Никой не иска мир повече от Украйна. Ние в Молдова също искаме мир – искаме мир, който е траен и който ще ни задържи в свободния свят“.

Нека не се оставяме да бъдем заблуждавани!

EUvsDisinfo/ превод: Представителство на Европейската комисия в България

Прочети цялата публикация