Fakti.bg | 24.02.2025 03:33:40 | 27

На третата годишнина от войната: Австралия и Нова Зеландия наложиха нови санкции на Русия


Австралия въвежда нов пакет от санкции срещу руски граждани и организации, стана ясно от изявление на външният министър на страната Пени Уонг.

„Австралийското правителство наложи санкции на 70 руски граждани и финансови ограничения на 79 руски компании“, каза Вонг, отбелязвайки, че новият пакет от санкции „е най-значимият, наложен от Австралия от февруари 2022 г.“

Министърът допълни, че са въведени ограничения срещу предприятия и граждани, които според австралийските власти участват в задълбочаване на военното сътрудничество между Русия и КНДР.

„Освен това са наложени санкции срещу организации в отбранителния, транспортния и финансовия сектор на Русия и тези граждани, които разпространяват дезинформация, която подкопава репутацията на Украйна и нейното правителство“, добави тя.

Уонг съобщи още, че заедно със санкциите е наложена забрана за доставка на безпилотни летателни апарати, техните компоненти и всякакви услуги, свързани с технологиите за производство на дронове, в Русия.

От март 2014 г. австралийското правителство е обявявало санкции срещу Москва повече от 30 пъти. Санкционният списък на Канбера включва над 1 200 граждани и повече от 300 предприятия от Руската федерация и Беларус. Австралийското правителство прекъсна напълно търговските отношения с Русия, замрази активите на лица в черния списък и забрани на национални организации да правят бизнес със санкционирани компании.

Ограниченията забраняват износа на оръжия и напълно блокират достъпа на руски банки до австралийските капиталови пазари. Освен това има пълна забрана за износ на стоки и услуги, предназначени за използване при проучването и производството на нефт, газ и минерали.

Новозеландските власти също обявиха пакет от допълнителни санкции срещу руски граждани и бизнес, стана ясно от изявление на външният министър на страната Уинстън Питърс.

Допълнителните санкции са насочени срещу 52 физически и юридически лица, „свързани с военно-промишления комплекс и енергийния сектор на Русия“, каза Питърс.

Санкционният списък включва ръководители на няколко руски региона, предприятия от военно-промишления комплекс и командири на военни части. Ограничителни мерки бяха въведени и срещу руски обществени организации и благотворителни фондации, по-специално срещу Регионалната обществена фондация на името на Ахмат Кадиров и нейния президент Аймани Кадирова.

Освен това бяха наложени санкции срещу някои граждани на КНДР, които според Уелингтън участват в подкрепата на руския военно-промишлен комплекс, и някои руски предприятия, свързани с производството и транспортирането на петрол, както и с разработването и създаването на безпилотни бойни и разузнавателни системи.

Питърс също каза, че Нова Зеландия ще направи допълнителен вноска от 3 милиона новозеландски долара (1,7 милиона долара) в управлявания от Световната банка фонд за подпомагане, възстановяване, реконструкция и реформа на Украйна.

От март 2022 г. властите на Нова Зеландия наложиха ограничения на руски предприятия и граждани повече от 35 пъти, като за целта местният парламент дори прие специален закон, улесняващ прилагането на подобни процедури. Общо различни забрани, включително търговски и финансови, засегнаха повече от 1 800 руснаци, включително руския президент Владимир Путин, членове на правителството, ръководството на Съвета за сигурност на Русия, депутати от Държавната дума и Съвета на федерацията, губернатори и лидери на Донбас и т. нар. Новоросия, както и бизнесмени и предприемачи. В същото време бяха въведени ограничения срещу 400 руски организации, 20 финансови институции, включително Банката на Русия, 37 медийни компании и журналисти и 15 членове на Централната избирателна комисия на Руската федерация.

Междувременно стана ясно, че правителството на Дания отпуска допълнителни 405 милиона крони (56,81 милиона долара) на Киев за хуманитарна помощ и възстановяване на страната. Това съобщиха от Министерството на външните работи на Кралството.

В доклада се отбелязва, че според оценките на ООН почти 13 милиона души ще се нуждаят от хуманитарна помощ през 2025 г. - повече от една трета от сегашното население на Украйна.

От февруари 2022 г. кралството е отделило 7,2 милиарда евро военна подкрепа за Украйна и около 709 милиона евро цивилна помощ.

Прочети цялата публикация