Майк Уолц: Тръмп ще разгледа възможността за възстановяване на военната помощ за Украйна при мирни преговори

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще разгледа възможността за възстановяване на военната помощ за Украйна, ако бъдат организирани мирни преговори и бъдат предприети стъпки за изграждане на доверие, заяви съветникът по националната сигурност на Белия дом Майк Уолц, цитиран от "Ройтерс", предава News.bg.
На 3 март Тръмп спря военната помощ за Киев, в опит да пренастрои американската външна политика и да заеме по-примирителна позиция спрямо Русия. Във вторник вечерта той обяви, че е получил писмо от украинския президент Володимир Зеленски, в което се изразява готовност за мирни преговори.
Уолц определи писмото като „положителна първа стъпка“ и допълни, че вече се обсъждат дата, място и формат за бъдещите преговори, които биха могли да доведат до край на войната.
"Водим разговори за конкретни мерки за изграждане на доверие, които след това ще бъдат представени и пред Русия", заяви Уолц в интервю за "Fox & Friends", без да уточнява какви точно ще бъдат тези мерки.
Тръмп също така посочи, че Украйна е изразила готовност да подпише споразумение със САЩ за минералните ресурси – сделка, която според Вашингтон е ключова за продължаване на американската подкрепа за отбраната на Киев.
"Ако успеем да поставим на масата мерки за изграждане на доверие и да придвижим преговорите напред, президентът ще обмисли сериозно премахването на тази пауза", подчерта Уолц.
Той добави, че е важно „и двете страни да преговарят искрено – първо за частичен, а след това и за постоянен мир“.
Прочети цялата публикация