Fakti.bg | 26.03.2025 08:58:15 | 37

Дори и дъвките отделят микропластмаса в устата, докато ги дъвчем


Всекидневният навик да се дъвче дъвка може да изглежда безобиден, но според ново научно изследване той се оказва неочаквано източник на микропластмаси, които директно навлизат в устната кухина. Това разкритие идва от изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, представили работата си по време на конференция на Американското дружество на химиците.

Проучването установява, че един грам дъвка може да освободи средно около 100 микропластмасови частици – невидими с просто око фрагменти с размер под 5 мм. В някои от тестваните дъвки обаче броят на тези частици надвишава 600. Предвид че средното тегло на едно парче дъвка е около 1,5 грама, редовното дъвчене – например 180 дъвки годишно – би могло да доведе до поглъщането на около 30 000 микропластмасови частици.

„Не искам да всявам паника сред хората“, уточнява водещият автор на проучването д-р Санджай Моханти. Той подчертава, че няма преки доказателства за негативни ефекти върху човешкото здраве. Целта на екипа е по-скоро да привлече внимание към малко проучен, но потенциално значим източник на микропластмаси в организма.

Докторантката Лиза Лоу, съавтор на изследването, е провела тестовете, като е сдъвкала по седем парчета от десет различни марки дъвки. Анализът на слюнката ѝ показва ясно присъствие на микропластмаси още в първите осем минути от дъвченето.

Интересен и донякъде тревожен факт е, че изобилие от микропластмаси се открива не само в т.нар. синтетични дъвки – направени с полимери на петролна основа – но и в „естествени“ дъвки, произведени от растителни смоли. Въпреки това, етикетите на повечето търговски продукти не посочват конкретно съдържанието на пластмасови съставки, което според учените нарушава принципите на информирания избор на потребителите.

„Никой няма да ви каже какви точно са съставките“, коментира Моханти, намеквайки за липсата на прозрачност в индустрията. Подобна позиция изразява и проф. Дейвид Джоунс от Университета на Портсмут (Великобритания), който настоява производителите да бъдат законово задължени да разкриват пълния състав на дъвките, които предлагат на пазара.

В по-широк план, микропластмасите са вече широко разпространени във въздуха, водата, храните, облеклата, опаковките и козметичните продукти. Изследвания показват, че те достигат почти всяка част от човешкото тяло – от белите дробове и бъбреците до кръвния ток и дори мозъка.

Докато учените все още изясняват дългосрочните здравни ефекти от натрупването на микропластмаси, изследвания като това с дъвките хвърлят нова светлина върху невидимите начини, по които съвременният живот ни сблъсква с тях – дори в толкова обикновени действия като дъвченето на дъвка.

Прочети цялата публикация