Fakti.bg | 30.03.2025 11:55:56 | 35

"А защо САЩ да не купят Гренландия?"


"А защо САЩ да не купят Гренландия", запита Тръмп през 2019 г. по време на първия си мандат, но в Дания тогава не възприеха това на сериозно. И сбъркаха. Тръмп иска да притежава Гренландия - и съвсем не се шегува.

"Тук е ужасно студено! Никой не ми беше казал", каза американският вицепрезидент Джей Ди Ванс малко след като пристигна в Гренландия, където температурите в момента са около -19 градуса по Целзий. Американската делегация на острова включва и съпругата на Ванс, съветника по националната сигурност Майк Уолц и министъра на енергетиката Крис Райт. В Гренландия обаче далеч не ги приемат с овации.

Критиките срещу посещението бяха толкова големи, че представителите на САЩ се принудиха да скъсят престоя си от три дни на около три часа, пише АРД. Освен това те останаха почти през цялото време в американската военна база на острова.

Ванс остро разкритикува Дания

Американският вицепрезидент остро разкритикува Дания, чиято автономна територия е Гренландия. “Нашето послание към Дания е ясно. Не третирате добре гренландците”. Според Ванс Копенхаген не инвестира достатъчно в сигурността на острова и зоната около американската база не е вече толкова безопасна, колкото е била преди 30-40 години. Според вицепрезидента Дания не харчи достатъчно за отбрана и “не е предоставила нужните ресурси, за да защитава американските военни”.

Стратегически важният остров е датска колония до 1953 година. От 1979 г. Гренландия е в много отношения автономна, но Дания все още определя външната политика и отбраната на острова. Голям процент от гренландците всъщност искат да станат независими, но и не бързат, тъй като островът до голяма степен е финансово зависим от Дания.

САЩ не планират да увеличават военното си присъствие в Гренландия засега, каза Ванс. Ще има обаче допълнителни инвестиции в ледоразбивачи и други кораби. “Не можем да си заровим главите в пясъка, или в този случай - в снега, и да се преструваме, че китайците нямат интерес към този остров”, каза още американският вицепрезидент. По думите му не само Китай, но и Русия се опитват да развият икономическите си интереси в Гренландия, пише AРД. Доказателства за твърденията си Ванс не представи.

"Гренландия ни трябва"

Ванс настоя, че САЩ уважават правото на Гренландия на самоопределение и каза, че едва ли някога ще има нужда от военна сила. Според него обаче, самите гренландци ще поискат да бъдат независими от Дания и тогава “ще си говорим с тях”. Островът в момента е в много уязвима позиция, твърди Ванс, затова и е добре за гренландците да си партнират със САЩ. Проучванията обаче показват, че 85 процента от хората в Гренландия се противопоставят на присъединяване към САЩ. С оглед на това едва ли новото правителство в Нуук ще се съобрази с каквито и да е американски искания.

Докато Ванс беше в Гренландия, американският президент Доналд Тръмп също коментира казуса от Вашингтон. “Трябва ни Гренландия”, каза той. “Нямаме друг избор. За международната сигурност и световния мир е много важно да притежаваме Гренландия”. Според Тръмп китайските и руските кораби са навсякъде около острова и Дания не може да се справи с това положение. Тръмп не представи доказателства за твърденията си.

Всъщност Тръмп направи подобен коментар и по време на първия си мандат - през 2019 година. Тогава обаче никой в Дания не го прие на сериозно. Сега нещата са различни - американският президент не спира да повтаря, че се нуждае от Гренландия и това е “въпрос на национална сигурност”. Изследователят и експерт по Гренландия Улрик Прам Гад казва пред AРД, че Тръмп едва ли е загрижен за военния контрол: "САЩ и Дания имат споразумение от 1951 г., което Гренландия подписа през 2004 г.", обяснява експертът. "Казано по-просто, то дава право на САЩ да използват територията на Гренландия за собствената си отбрана, както пожелаят. Ето защо в този контекст е малко трудно да се разбере от какво всъщност се нуждае Тръмп”.

Дания ще подсили Гренландия военно

След американското посещение в Гренландия датската министър-председателка Мете Фредериксен подчерта, че Дания е била рамо до рамо със САЩ в много трудни ситуации и Копенхаген е “силен съюзник”. Тя определи критиките на Ванс като нечестни, но поздрави подчертаното от Ванс уверение, че зачита суверенитета на Гренландия.

Фредериксен обяви, че Дания работи за обновяване на военните си способности, включително чрез инвестиции в ледоразбивачи, дронове и сателити. Дания може да направи всичко това и по-бързо, ако може да работи съвместно с военните си партньори като САЩ например, подчерта министър-председателката, напомняйки, че сигурността на Гренландия и Арктика е споделена отговорност на всички съюзници от НАТО.

Прочети цялата публикация