
Пчелите измират заради сушата и химичните препарати

Пчелата преработва нектара от растенията в пчелен мед без да остават в него никакви остатъци от замърсители и химични препарати. „Медът е най-чистият и здравословен продукт, но е най-фалшифицираният. По време на чернобилската авария единствено в меда не е открита радиация. Пчелата преработва цветния нектар в мед без да остават замърсители и химични вещества“, коментира за Радио Стара Загора Петко Грозев, който гледа пчели от 25 години.
Започнал с един кошер, измазан с кал за да развие пчелин с 440 кошера днес в новозагорското с. Бял кладенец. Според него днес много пчелари разпродават оборудването си или цели пчелини, защото медопроизводството струва скъпо. „Един кошер струва 49 лв, рамките са по 1,50 лв., а в кошер са по 3 корпуса с по 10 рамки. Поскъпнаха и пчелните семейства, голи роеве и рояци. Едно пчелно семейство се купува за 120-150 лв. Трудът е ръчен на пчелина, а и като те нажилят 20-30 пчели… всеки не иска да се занимава!“, споделя пчеларят. Той е убеден, че нито едрите, нито дребните пчелари у нас фалшифицират меда, защото имат много работа по добиването му…
В последните години пчелите масово измират заради голямата суша, силните химически препарати за обработка на растителните култури, акарите са станали по-устойчиви. Велоятно и многото соларни паркове, заради които се пръска срещу треви влияят на ориентацията на пчелите, посочва Петко Грозев.
„Пчелният мед се запазва хилядолетия. Знае се, че е бил открит в египетските пирамиди. Макар лечебните свойства да били изчезнали, е бил годен за консумация…“, припомни Петко Грозев и подчерта, че за да са сигурни клиентите, че купуват истински мед, трябва да го купуват от производителя. Цената на буркан трябва да е с цена 10-12 лв, на едро 6-7 лв. Защото пчеларите продължават да търпят негативи от вноса на украински мед, а под етикета „украински“ се внася и мед от Китай, Аржентина и др. страни.