"Необичайна присъда" за Льо Пен: Защо може да е фатална

Френски съд обяви, че Марин льо Пен няма право да се явява на избори. Това решение е и опасно, защото партията ѝ сега ще може да се представя за жертва на "дребнавия и омразен ЕС", пише в свой коментар по темата АРД.
За Марин льо Пен това съдебно решение е политически мотивирано и си е поставяло за цел да я отстрани от президентските избори през 2027 година. Нейната реакция говори за това, че крайнодясната лидерка предприема фронтална атака срещу съдебната система, съобщава германската обществена медия АРД и цитира реакцията ѝ след обявяването на присъдата:
"Милиони французи са възмутени, невероятно възмутени. Защото видяха, че във Франция, страната на човешките права, съдиите използват практики, познати само от авторитарните режими", заяви Льо Пен, както и това, че ще обжалва решението на съда.
С изборите през 2027 г. е свършено?
При това има и други възможности, обяснява пред АРД политологът Бенжамен Морел: Льо Пен може да оспори конституционалността на присъдата. Според Морел след шест месеца може да бъде подаден и съдебен иск за временна отмяна на незабавното прилагане на присъдата.
И все пак изглежда че това е краят на амбициите ѝ да се яви на президентските избори през 2027 година, пише АРД и допълва, че е малко вероятно тези обжалвания да приключат дотогава.
Някои конкуренти на Льо Пен също критикуват решението
Непосредственият ефект от забраната за участие в избори е сравнително сурово наказание, коментира АРД, затова и реакциите са съответно силни: Лоран Вокие, лидер на фракцията на консервативната партия „Републиканците“ (Les Républicains) във френския парламент, предупреди за възможните последици. "Не коментирам често съдебни решения, но това е много сериозна и необичайна присъда. В една демократична държава не е здравословно, когато един избран депутат няма повече право да участва в избори", каза той.
Радикалната лява партия „Непокорна Франция“ също разкритикува забраната за участие в избори. Министър-председателят Франсоа Байру бил „раздразнен“ от решението на съда, пише АРД, цитирайки негови доверени лица. А лидерът на партията „Национален сбор“ Жордан Бардела написа в платформа X, че френската демокрация е била „екзекутирана“.
Години на системно разхищение
За историка Жан Гариг това са опасни атаки срещу съдебната система. „Ако се чувствате дискриминирани, просто защото законите са били приложени, и наричате това пренебрежение към демокрацията, то това е много, много сериозно“, казва той. „Най-сериозното е това, че голяма част от демократичните сили също атакуват върховенството на закона“, смята Гариг.
Съдебното решение ще има политически отзвук, а пълният обхват на последиците от него все още не може да бъде оценен. Въпреки това едно нещо сякаш се пропуска в този дебат: причината за присъдата. Съдът смята за доказано обвинението за системно присвояване на публични средства от Льо Пен и „Национален сбор“.
В коментар на кореспондентката на АРД в Париж Юлия Борута се казва, че решението на съдията е сурово, защото лишаването от право на участие в избори влиза в сила незабавно. То е също така и тежко, защото съдът приема, че съществува риск от рецидив - тоест Марин Льо Пен, фаворитката за следващите президентски избори, може да изгради и на национално ниво подобна система за присвояване на средства.
„Национален сбор“ в ролята на жертва
Решението показва, че независимо колко известен и влиятелен е някой, той не може да се ползва с отстъпки в съда, пише по-нататък в коментара на АРД. Но това решение е и фатално, защото сега „Национален сбор“ ще може да се представя за жертва и да твърди, че съдиите са пренебрегнали волята на народа. Не е изненадващо, че партията получи подкрепа от десните националисти в Унгария, Италия, Русия и САЩ.
„Опасявам се, че „Национален сбор“ вече има изключително ефективно послание за следващата предизборна кампания и то звучи така: "Заради омразния ЕС и неговите дребнави финансови правила, заради арогантността на една високомерна съдебна система, сме принудени да се разделим с любимата ни Марин, спасителката на обикновените хора", пише Юлия Борута. И макар че това изречение не съдържа нищо вярно, на умерените партии ще им е много трудно да се противопоставят на този разказ, коментира АРД.
Прочети цялата публикация