Fakti.bg | 03.04.2025 02:57:43 | 23

Удар по Тръмп: Сенатът прие законопроект за премахване на новите мита срещу Канада


Американският Сенат прие законопроект за премахване на новите мита срещу Канада, само часове след като президентът Доналд Тръмп обяви нови широкообхватни тарифи за чуждите стоки от страни от целия свят, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Сенатът прие нормативния акт с 51 срещу 48 гласа и го изпрати за разглеждане в Камарата на представителите, където той вероятно ще бъде оставен да отлежава.

Приемането на законопроекта беше неприятен удар за Тръмп, тъй като четирима сенатски републиканци гласуваха заедно с демократите в подкрепа на решението, отбелязва Ройтерс.

Внесеният от Демократическата партия законопроект предвижда да бъде отменена така наречената национална извънредна ситуация, обявена от президента на 22 януари във връзка с незаконния внос на наркотичното вещество фентанил от Мексико, Канада и Китай; впоследствие обявената национална извънредна ситуация беше използвана и като довод за налагане на нови мита на Отава.

Лидерът на мнозинството в Сената, републиканецът Джон Тюн, призова преди гласуването законът да бъде отхвърлен. Той изрази мнение, че отместването на вниманието от Канада точно сега би било "стъпка назад".

"Няма ли картелите просто да променят тактиката си и да разширят дейността си на север?", попита той. "Мисля, че можем да бъдем сигурни, че отговорът е "Да".

За приемане на мярката бяха нужни гласовете на поне четирима републиканци в горната камара, където партията на Тръмп има мнозинство от 53 срещу 47 сенатори. В среднощна публикация в социалните мрежи той призова поименно четирима свои съпартийци да гласуват срещу законопроекта: сенаторите Сюзан Колинс, Лиза Мъркоуски, Мич Макконъл и Ранд Пол.

Те пренебрегнаха настояванията му.

Колинс каза от трибуната на Сената преди гласуването, че предложените от Тръмп мита за Канада ще навредят на няколко икономически отрасъла в родния ѝ щат Мейн, включително на производителите на хартия, които си набавят необходимите суровини от Канада.

В хода на разискванията в пленарната зала думата взе и Пол, който също атакува митническите такси срещу съседната държава.

Сенаторът демократ от Вирджиния Тим Кейн, основният съвносител на законопроекта за край на митата, отбеляза по време на дебатите, че търговското споразумение САЩ-Мексико-Канада, договорено през първия мандат на Тръмп "съдържа механизми за решаване на спорове, които правят налагането на мита ненужно".

Според публични данни само около 0,2% от фентанила, заловен в САЩ, влиза през канадската граница.

Председателят на Комисията по международната търговия на Европейския парламент Бернд Ланге предупреди, че новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, може да имат тежки последствия, най-вече за редовия гражданин, предаде ДПА, цитирана от БТА. По думите на Ланге Тръмп може да нарича това "ден на свободата", но от гледна точка на перспективите за средностатистическия човек е по-вероятно това да се окаже "ден на инфлацията". Негативният ефект от търговска война ще бъде понесен най-вече от потребителите в САЩ; той ще се изрази в повишени цени и неефективност на производствената и преработвателната промишленост. Германският социалдемократ нарече хода на Тръмп неоправдан и несъразмерен и добави, че той може да нагнети още повече обстановката и да доведе до спад на американската и световната икономика. Ланге изрази безпокойство и от несигурността, която се създава в инвестиционния климат, и приведе като пример неотдавнашната нестабилност на фондовите пазари. Според европейския представител е нужен единен отговор на засегнатите страни, който да отправи ясен сигнал към САЩ. ЕС ще обмисли кой е най-добрият начин за справяне със ситуацията и, да се надяваме, да убеди САЩ да встъпят в преговори, каза Ланге. Ако Вашингтон не желае да преговаря, ЕС няма да отстъпи и ще защитава суверенитета си, добави германският евродепутат.

Междувременно британският министър на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс обеща Лондон "да запази хладнокръвие" и настоя, че Обединеното кралство все още желае да сключи търговско споразумение със САЩ, въпреки решението на Вашингтон да обложи вноса от Великобритания с 10-процентни мита, съобщи БТА. "САЩ са най-близкият ни съюзник, затова подходът ни ще бъде да запазим хладнокръвие, както и ангажимента си за сключване на споразумение, което, ако стане факт, ще помогне, надяваме се, за смекчаване на негативните ефекти от мерките, обявени днес", каза Рейнолдс в коментар на анонса на президента на САЩ Доналд Тръмп. "Разполагаме с широк набор от средства и няма да се поколебаем да действаме. Ще продължим да си сътрудничим с британския бизнес, включително при оценката на въздействието на всякакви бъдещи стъпки, които предприемаме." Тръмп обяви, че Великобритания ще бъде една от страните, които ще бъдат обложени с най-ниската възможна ставка в рамките на новите мита, за разлика от десетки други държави, чиито стоки ще бъдат таксувани с доста повече проценти. Италианският премиер Джорджа Мелони определи решението на Вашингтон като "грешка" и добави, че САЩ няма да спечелят нищо от него. "Ще положим всички възможни усилия за постигане на споразумение със САЩ за избягване на търговска война, каквато неизбежно би отслабила Запада и би облагодетелствала други играчи на международната арена", написа тя във Фейсбук. "Във всеки случай ние, както винаги, ще действаме в интерес на Италия и икономиката ѝ, като ще си взаимодействаме по въпроса с останалите европейски партньори." Канада ще противодейства на митата на Тръмп с контрамерки, обяви премиерът Марк Карни. "Най-важното сега е да действаме целенасочено и със сила и точно това смятаме да направим", каза той пред репортери преди правителствено заседание, на което членовете на кабинета в Отава ще обсъдят канадския отговор на действията на САЩ. Отношение по темата взеха и ирландският премиер Михол Мартин и австралийският му колега Антъни Албанезе. Ирландският лидер изрази "дълбоко съжаление" за решението на Вашингтон и призова за "съразмерен" отговор от страна на 27-те от ЕС. Албанезе коментира американските мерки с думите, че "приятелите не правят така", но допълни, че Канбера няма да предприема никакви ответни действия.

Рейтингът на одобрение на президента на САЩ Доналд Тръмп спадна до 43%, най-ниското равнище, откакто той се върна на власт. Американците са недоволни от митническата му политика и действията на правителството около аферата с военните удари в Йемен, предаде БТА.

Това показва проучване на Ройтерс/Ипсос. Тридневното изследване, приключило вчера, сочи, че одобрението за работата на Тръмп намалява с 2 процентни пункта в сравнение с анкета, направена между 21 и 23 март, и с 4 пункта спрямо 47% рейтинг, измерени непосредствено след като той встъпи в длъжност за втори мандат на 20 януари. През първия му мандат най-високото отчетено към него одобрение е през януари 2017 г., когато то е било 49%. От друга страна, най-ниското ниво на рейтинга му при първия му престой в Белия дом е регистрирано през декември 2017 г. - 33%. Като цяло положителните нагаси към него остават по-високи, отколкото през по-голямата част от първия му мандат. Най-ниското одобрение за предшественика на Тръмп демократа Джо Байдън - 35% - беше измерено точно преди президентските избори през ноември миналата година. Запитаните дават лоша оценка на мерките на републиканеца в икономиката, област, в която действията му одобряват едва 37%. Трийсет процента са тези, които харесват политиката му за справяне с високите разходи за живот, проблем, който преследваше и Байдън. Около половината от анкетираните - 52% - се съгласяват с мнението, че увеличаването на митата за автомобилите и авточастите, мерки, залегнали в обявените снощи от Тръмп нови широкообхватни мита, ще навредят на хората около тях, а горе-долу същият дял смятат, че повишаването на митническите ставки ще има по-скоро отрицателно, отколкото положително въздействие. Около една трета - най-вече привърженици на републиканеца - са на обратното мнение. Откакто се върна на власт, Тръмп предприе колосални политически промени. Той уволни около 200 000 държавни служители и изостави дългогодишни норми в американската дипломация. Митническата му политика уплаши инвеститорите, което доведе до разпродажби на фондовата борса на фона на опасения, че мерките му в тази област могат да предизвикат рецесия, отбелязва Ройтерс. Запитаните са критични и към боравенето на правителството с военните тайни след огласените миналата седмица разкрития, че представители на висшето държавно ръководство на САЩ са обсъждали плановете за атаката срещу йеменските шиитски бунтовници хуси в общодостъпното чат приложение "Сигнал", които впоследствие неволно са станали достояние и на журналист. Около 74% от анкетираните в проучването на Ройтерс/Ипсос - включително 91% от демократите и 55% от републиканците - смятат, че е безразсъдно да се обсъждат военни планове по този начин; 22% са на мнение, че това е безобидна грешка. Според 70% Тръмп трябва да поеме отговорността за създалата се ситуация. Само 34% от запитаните одобряват външната политика на републиканеца, което е спад в сравнение с мартенското проучване, когато този дял е 37%. Около 48% харесват подхода на Тръмп за решаване на въпроса с миграцията. Най-новото изследване на Ройтерс/Ипсос е направено онлайн сред 1486 пълнолетни граждани от цялата страна. Статистическата грешка е в границите на около 3 процентни пункта.

Прочети цялата публикация