Защо Тръмп не наложи мита на Русия

Доналд Тръмп наложи мита на почти целия свят, включително на пингвини и тюлени, обитаващи безлюдни острови. Русия и Беларус обаче ги няма в списъка с митата. Защо?
САЩ наложиха "реципрочни мита" върху вноса от над 180 държави и територии, но прави впечатление, че в списъка на Доналд Тръмп липсват някои държави. Например Русия.
Финансовият министър на САЩ Скот Бесент обясни това решение с факта, че заради санкциите търговия с Русия на практика няма. Подобен аргумент посочи и прессекретарят на Белия дом Карълайн Ливит - по думите ѝ санкциите "изключват значима търговия" между двете страни. Дали обаче това действително е така?
САЩ внасят повече от Русия, отколкото от Украйна и Казахстан
Твърдението на Бесент за липса на търговия се разминава с реалността. По официални данни през 2024 г. обемът на вноса и износа между двете страни е достигнал 3,5 млрд. долара, като САЩ са закупили стоки от Руската федерация на стойност 3 млрд. долара. Най-голям дял във вноса на САЩ от Русия заемат торовете, цветните метали и неорганичните химикали.
Много или малко са 3,5 милиарда долара? Преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна тази сума беше точно 10 пъти по-висока - 35 млрд. долара. Въпреки това тезата за отсъствието на Русия от списъка поради незначителния дял на търговията на САЩ с нея все още изглежда съмнителна.
Така например на Казахстан са наложени 27% мита, а търговията на тази страна със САЩ е равна на стойността на търговията с Русия - 3,4 млрд. долара, от които 2,3 млрд. долара са внос в САЩ. С Украйна САЩ имат още по-вяла търговия (2,9 млрд. долара, от които 1,2 млрд. долара са американски внос), но и тя е в списъка с мита от 10%.
Няма мита за стоки от Беларус, но има мита за необитаеми острови
Политоложката Александра Филипенко отбелязва пред ДВ, че в списъка на Тръмп е включена например Венецуела, която също е под американски санкции. В същото време митата не засягат още няколко държави, които са под ограничителните мерки на САЩ - Северна Корея, Куба и Беларус. "Това прилича на символична снизходителност", казва Филипенко.
Според оценки на ООН сделките на САЩ с Беларус не надхвърлят няколко десетки милиона долара годишно. А специално през 2024 г. Съединените щати са внесли беларуски стоки на стойност 21 млн. долара.
Делът на една или друга държава във вноса и износа очевидно не е бил решаващ фактор при съставянето на списъка на Тръмп. За това свидетелства например появата в списъка дори на необитаеми острови като Хърд и Макдоналд и други малки територии, с които САЩ имат нулев или почти нулев търговски оборот.
Защо митата на Тръмп не засегнаха Русия?
Александра Филипенко смята, че решението Русия да не бъде включена в списъка показва, че Тръмп дава приоритет на изграждането на отношенията с Москва. За това говори и реакцията на специалния пратеник на руския президент Кирил Дмитриев, който в Телеграм написа, че възстановяването на диалога между Русия и САЩ е "труден и постепенен процес", а "страните са готови да изграждат сътрудничество - както в международните отношения, така и в икономиката".
Нина Хрушчова, професор по международни отношения в САЩ и правнучка на Никита Хрушчов, също подозира, че отсъствието на Русия от списъка с митата се дължи на дипломатически контакти между двете страни. "Мисля, че в политически план те така или иначе ще оказват натиск върху Русия, но по време на посещението на Дмитриев в САЩ митата са контрапродуктивни", казва Хрушчова пред ДВ. Впоследствие администрацията на Тръмп може да наложи мита върху стоки от Русия, ако иска, добавя тя.
"Русия и Украйна са сега в отделен клъстер, решенията за който се взимат отвъд икономическата логика", посочва пред ДВ Олег Буклемишев, директор на Центъра за изследване на икономическата политика към Стопанския факултет на Московския държавен университет. Той е съгласен, че липсата на допълнителни мита за Русия е чисто политически въпрос, въпреки уверенията на американските власти, че решението се дължи на незначителния търговски оборот между САЩ и Русия.
Доставките на ядрено гориво, торове и платиноиди си продължават, отбелязва още експертът, но уточнява, че техните обеми са далеч от предишното ниво и не са сравними с европейските и китайските пазари. Като цяло Буклемишев е скептичен относно възможността за възстановяване на търговския оборот: "Дори и отношенията да се затоплят, не е възможно да се върнем към предишните нива на търговия. Финансовите, логистичните и санкционните ограничения ще останат, а руският пазар вече е частично заменен от китайския", отбелязва експертът.
Прочети цялата публикация