Fakti.bg | 04.04.2025 15:48:08 | 23

ISW: Войната в Украйна изтощава Русия икономически


Русия е изправена пред значителни военни и икономически предизвикателства, които биха могли сериозно да компрометират способността ѝ да води войната си в Украйна.

Това се посочва в анализ на Института за изследване на войната (ISW).

Това са фактори, които биха могли да засилят желанието на Кремъл да постигне целите си в краткосрочен план с посредничество при прекратяване на огъня или мирни преговори, ако това е възможно.

Русия се опитва да завземе големи територии в Украйна и да установи проруско марионетно правителство в Киев, но вероятно ще продължи военните операции в Украйна, ако не успее да постигне пълна капитулация на противника чрез дипломация.

ISW вече отбелязва, че настоящите и прогнозираните икономически проблеми на Русия са тясно свързани с руските загуби на бойното поле и че не е възможно САЩ или Западът като цяло да упражняват максимален натиск върху Русия само с икономически средства.

Съединените щати могат да се възползват от руската уязвимост и да постигнат по-силна позиция в преговорите, като продължат - или увеличат - военната помощ за Украйна, така че украинските сили да могат да продължат да нанасят значителни загуби на жива сила и материали на Русия.

В доклада на американското разузнаване се посочва, че Русия е понесла значителни загуби в Украйна и че трябва да се бори с лошото качество на новите си новобранци.

Американското разузнаване посочи, че руската икономика е изправена пред значителни предизвикателства, тъй като Москва продължава да балансира разпределението на ресурсите между отбранителното промишлено производство и гражданските сектори. Командващият Европейското командване на въоръжените сили на САЩ (EUCOM) и Върховен съюзен командващ на НАТО в Европа (SACEUR) генерал Кристофър Каволи заяви на 3 април, че руските сили са загубили над 4000 танка в Украйна.

Каволи заяви, че Русия е започнала войната с общо 13 000 танка и "започват да се приближават към края" на жизнеспособните танкове в складовете. Каволи отбеляза, че Русия е разширила възможностите си за производство на снаряди, крилати ракети и безпилотни самолети (FPV) и че Русия се подготвя или да продължи настъпателните операции в Украйна, или да започне бъдеща кампания срещу държава - членка на НАТО.

Каволи заяви, че войната в Украйна е "изкривила" руската икономика и е "ускорила" руската отбранителна промишленост за сметка на руския граждански икономически сектор и че за Русия може да е трудно да "премахне" този дисбаланс.

Каволи прецени, че Русия ще бъде в състояние да замени значителните загуби на личен състав, понесени в Украйна, преди бъдещ конфликт в Европа, но отбеляза, че способността на Русия да замени загубите на материални средства зависи от способността на Украйна да нанесе по-големи загуби.

Путин "вероятно" е по-склонен да поеме рисковете на една по-дълга война, отколкото да се съгласи на неизгоден за Русия край на войната.

Путин остава ангажиран да преследва капитулацията на Украйна както с дипломатически, така и с военни средства.

ISW вече писа, че Путин използва текущите преговори, за да си осигури допълнителни отстъпки от Украйна и Запада като част от дългосрочния си стремеж към пълна капитулация на Украйна.

На 2 април Министерството на финансите на САЩ обяви, че Съединените щати са отменили санкциите срещу Карина Ротенберг, съпругата на руския бизнесмен и олигарх Борис Ротенберг.

Украинските сили напреднаха край Покровск. Руските сили напреднаха в Курск и Белгород и край Лиман, Торецк, Курахово и Велика Новосилка.

На 3 април парламентът (Държавната дума) на Русия прие законопроект за предоставяне на статут на ветерани на руските военнослужещи и доброволчески формирования, които са се сражавали в Курска област.

Прочети цялата публикация