Fakti.bg | 05.04.2025 03:30:19 | 20

Рюте: Русия ще остане заплаха за НАТО задълго. Москва произвежда за три месеца боеприпаси, колкото Алиансът за година

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви пред CBS, че страните от алианса произвеждат толкова боеприпаси годишно, колкото Русия произвежда за три месеца.

Според Рюте с праг на разходите за отбрана от два процента от БВП НАТО няма да може да се защити през следващите три до пет години.

По-рано главнокомандващият на съюзническите въоръжени сили на НАТО в Европа американският генерал Кристофър Каволи заяви, че Русия е в състояние да произвежда до 250 хиляди артилерийски снаряда на месец. Според него страната създава резерви и изпреварва в това отношение 3 пъти САЩ и Европа. Той подчерта, че Русия може да произвежда около 1 500 танка годишно, докато САЩ произвеждат само 135 танка за същия период от време.

Рюте каза още, че Русия ще остане заплаха за НАТО за дълго време и ще се счита за такава дори след края на украинския конфликт, отбелязвайки, че би било наивно да се предполага друго.

Той признава, че Русия няма да приеме сценарий, при който ще трябва да напусне превзетите региони в Украйна и призова страните от НАТО да се противопоставят на Русия в Арктика в контекста на претенциите на американската администрация към Гренландия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп остава верен на принципа на колективната отбрана на НАТО, заяви Рюте в интервю за Агенция Франс Прес.

"Тръмп не се отказва от член 5 от Хартата на НАТО за колективната отбрана] Той е отдаден на НАТО", каза Рюте.

Според него въпросът за излизането на САЩ от НАТО не стои на дневен ред. Тук става дума само за изместване на фокуса на вниманието им към азиатския регион, но военното присъствие на САЩ в Европа, включително ядреното, ще остане, отбеляза Рюте.

По-рано държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че САЩ ще останат член на НАТО, а дейността на страната в рамките на военния блок остава все така активна. Той отбеляза, че възнамерява да изиска от всяка държава-членка на НАТО „да се ангажира с увеличаване на разходите за отбрана до пет процента от БВП“.

Рюте обясни, че все още няма програма за предстоящата среща на върха в Хага и затова не може да потвърди участието на украинския президент Володимир Зеленски в нея.

Според него Северноатлантическият алианс все още не е решил дали да покани Зеленски на събитието в Холандия.

„Все още нямаме никакви подробности за срещата на върха, така че повече за това по-късно“, каза той.

Предполага се, че бъдещата среща на върха на НАТО ще бъде повратна точка в отношенията с Русия след тяхното „замразяване“ след избухването на конфликта в Украйна.

Преразглеждането на военното присъствие на САЩ в Европа ще помогне за прекратяване на конфликта в Украйна, съобщава британското издание UnHerd.

Медията отбелязва, че ако президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговото обкръжение са сериозни за постигане на бързо прекратяване на огъня, най-добрият вариант може да бъде обвързването на прекратяването на военните действия от страна на Русия с намаляването на броя на американските войски по фронтовата линия на НАТО.

В същото време заплахите за увеличаване на военната помощ на Киев няма да дадат резултат, тъй като няма да могат да принудят Русия да промени позицията си и няма да допринесат за сключването на траен мир.

Прочети цялата публикация