"Днес в Турция всеки може да бъде арестуван по всяко време"

Техните синове и дъщери, братя и сестри буквално са били извадени от леглата при полицейски акции в домовете им, за да бъдат отведени от служителите на реда. Обвинението срещу тях: участие в неразрешена демонстрация. Като доказателство са им показвали снимки от масовите митинги в подкрепа на хвърления в затвора опозиционен политик Екрем Имамоглу. Само това, нищо повече, пише вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) в свой репортаж от кампус "Мармара", както се нарича официално затворът край пристанищния град Силиври. Всеки ден пред него се събират роднини на задържаните млади хора с надеждата да бъдат пуснати на свиждане.
"Всеки може да бъде арестуван"
Този зловещ е на час път с кола западно от Истанбул и представлява един от най-големите затвори в Европа. Сега там са задържани стотина студенти, а други около 175 души са затворени в други турски затвори. В Силиври е задържан и самият Имамоглу, както и около 50 негови съмишленици, припомня ФАЦ.
"Днес в Турция всеки може да бъде арестуван по всяко време", казва пред германското издание Бюсра Чакър, представителка на опозиционната Републиканска народна партия (РНП). "Като адвокати знаем, че подобни решения за съжаление се вземат по политически причини", допълва тя.
Целта на арестите е очевидна – протестиращите млади хора да бъдат сплашени, става ясно още от репортажа на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" от Силиври. Предполагаемото послание гласи: това може да се случи на всеки от вас.
За родителите на задържаните млади хора това е тежък удар – особено за онези от тях, които преди това са подкрепяли президента Ердоган. "Например едно консервативно семейство ми каза, че е било шокирано от тези несправедливи арести", казва пред германското издание адвокат Чакър. "Това променя тотално нагласата им", добавя тя.
Ердоган се опитва да окаже натиск върху родителите да държат децата си по-далеч от улиците и площадите, пише ФАЦ и цитира публикация на турския президент в платформата Х: "Семействата не трябва да позволяват децата им да бъдат използвани за зловещите планове на престъпни организации. Нито едно дете не бива да става жертва на враговете на нацията, не можем да си го позволим".
"Искат да ни сплашат", казва студентката Милена Сарпкая, чийто приятел е в "Мармара". Дали държавата ще успее, е един от ключовите въпроси, които могат да решат дали протестите ще продължат, пише ФАЦ.
Като цяло тя вижда, че студентите са много активни. Миналата сряда те призоваха за потребителски бойкот – за един ден никой в страната да не пазарува нищо. "Дори баба ми в едно село близо до Одрин си изпече сама хляб в този ден, за да не ѝ се налага да си купува", казва Сарпкая.
Засега протестът се премества от улиците в социалните медии. Актьори и певци са призовани да подкрепят борбата на студентите. Тези от тях, които мълчат, рискуват да загубят подкрепата на многобройните си фенове. "На актьорите и певците се гледа като на хора, които формират мнение и могат да повлияят на другите", казва неназован поименно представител на филмовата индустрия. За ФАЦ той потвърждава, че натискът върху онези, които не желаят да заявят позиция, в момента е огромен.
Има ли шанс за предсрочни избори?
Същевременно Йозгюр Йозгел, лидерът на Републиканската народна партия на Имамоглу, бе преизбран на извънреден партиен конгрес в Анкара в неделя. Сега той планира пътувания из страната за събиране на подписи за предсрочни избори. Целта е да се съберат толкова подписи, колкото Ердоган получи на последното си преизбиране.
От килията си в затвора "Мармара" Имамоглу даде да се разбере, че иска да открие свои бюра за предизборната си кампания в Анкара и Истанбул. Засега обаче нищо не подсказва, че Ердоган ще се съгласи на предсрочни избори, които вероятно ще загуби, се казва още в репортажа на "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
Прочети цялата публикация