Fakti.bg | 10.04.2025 20:01:21 | 74

Обърка ли Тръмп сметките на Безос, Мъск, Зукърбърг и сие?


"Великолепната седморка" - така наричат седемте най-големи технологични компании в САЩ: Google, Apple, Nvidia, Meta, Tesla, Amazon и Microsoft. Но в момента по-подходящо би било да бъдат наричани "шокираната седморка".

Тези американски технологични гиганти печелят много пари в чужбина - в страните, на които новите американски мита сега нанасят тежък удар. И съответно са притеснени как това ще се отрази на печалбите им, пише германската обществена телевизия АРД в публикация на сайта си.

В тази връзка медията цитира американския технологичен анализатор Дан Айвс, който пред CNBC нарече митата "икономически Армагедон": "През последните няколко дни разговарях с толкова много хора от технологичния сектор. Най-голямото притеснение е несигурността. Какво означава това за революцията в областта на изкуствения интелект в САЩ сега - къде сме ние? Тя имплодира и това си го причинихме сами", казва Айвс.

Срещу технологичните компании има съдебни производства

През последните месеци много шефове на технологични компании видимо търсеха близостта на Доналд Тръмп и дариха милиони долари на неговата партия: Марк Зукърбърг от Meta, Джеф Безос от Amazon, Сундар Пичай от Google или, разбира се, Илон Мъск. Зукърбърг обяви в Инстаграм, Фейсбук и Трейдс, че слага край на проверката на фактите в САЩ - съвсем в стила на Тръмп.

Засега обаче това само частично се е отплатило на т.нар. Big Tech. Вярно, че Доналд Тръмп отмени правила за развитие на изкуствения интелект, въведени от неговия предшественик Джо Байдън. Освен това новият вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс разкритикува в Мюнхен регулацията на ЕС срещу речта на омразата в интернет и изрази опасения, че свободата на словото в Европа е в отстъпление. Само че дори и при Тръмп антимонополните дела срещу Google, Meta, Amazon и Apple продължават. Тяхната цел е да разбият или поне да ограничат мощните корпорации.

"Тръмп прави каквото си иска"

Към това сега се прибавя и хаосът с митата на Тръмп. Apple е особено засегнат, тъй като неговите айфони, таблети и лаптопи само се проектират в Калифорния, но в огромната си част тези устройства се сглобяват в Китай.

"Според анализатори производството на един айфон в САЩ би струвало от 3000 до 3500 долара", казва Марк Гърмен от агенция Блумбърг. Apple със сигурност няма да започне да произвежда в САЩ, защото това ще е много скъпа продукция. По-скоро производството ще се премести извън Китай - в страни, в които митата са значително по-ниски. Индия е един от кандидатите за това, посочва Гърмен. Но въпреки това сега продукти могат да поскъпнат, подчертава АРД.

През първия мандат на Доналд Тръмп шефът на Apple Тим Кук договори сделка с правителството на САЩ - устройствата на Apple бяха освободени от мита. "Изглежда, че сега Тръмп не разговаря с компаниите за освобождаване от мита, нито пък го интересува кой е бил на встъпването му в длъжност. Той прави каквото си иска", посочва Марк Гърмен.

"Индустрията е против митата"

Райън Петерсен е ръководител на Flexport. Базираната в Сан Франциско компания съветва концерните как да организират своите вериги за доставки. Той казва, че в технологичната общност има общо пренебрежение към митата. "Не знам дали те публично се противопоставят на Тръмп. Но индустрията е против митата, които не са икономически обосновани, и против начина, по който бяха въведени", казва той, цитиран от АРД.

Хаосът с митата породи напрежение и в най-близкото обкръжение на Тръмп – сред съветниците му. Така например технологичният милиардер Илон Мъск нарече архитекта на митническата политика на Тръмп, 75-годишния му съветник по търговските въпроси Питър Наваро, "идиот" и "по-тъп от чувал с тухли". Преди това Наваро предположи, че Мъск е недоволен от високите вносни мита, тъй като ръководената от него Tesla Group се нуждае от евтини части от чужбина за електрическите си автомобили. Особен гняв у Мъск предизвика казаното от Наваро, че компанията му Tesla всъщност не била производител на автомобили, а само сглобявала превозни средства от външни доставчици. Всичко това само потвърждава, че високите вносни мита водят до разрив в отношенията между Мъск и Тръмп, пише АРД.

На фона на обсъжданите от ЕС ответни мерки шефът на Flexport Райън Петерсен казва, че американската технологична индустрия е естествена мишена. "Това са нашите най-добри компании. Това би било и правилното място за ответен удар срещу САЩ", смята той.

Нилс Дампц

Прочети цялата публикация