Fakti.bg | 11.04.2025 06:00:05 | 49

Руснаците свалиха свой хеликоптер близо до Москва, след това разпространиха абсурдна версия


Руската армия е свалила свой собствен хеликоптер до град Наро-Фоминск, намиращ се на 70 километра от столицата Москва. След това в руските медии беше разпространена абсурдна версия за инцидента, пише Defense Express.

Според информацията руснаците са свалили собствения си хеликоптер, бъркайки го за украински дрон. Инцидентът е станал в 22:40 часа местно време.

Опитвайки се да прикрият срамния инцидент, руснаците трябваше бързо да измислят причина за свалянето на хеликоптера. И обвиниха Украйна.

Медиите, контролирани от Кремъл, съобщиха, че украински дрон-камикадзе, тип хеликоптер, е свалил руската машина край Наро-Фоминск. Проблемът е, че цитираният украински дрон има обсег на полета от 300 километра, а разстоянието от украинската граница до мястото на произшествието е 400 километра.

Този наратив за първи път се появи в руски Телеграм канали и след това бе разпространен широко в руските медии. Очевидно за руснаците е по-лесно да твърдят, че Украйна може да произвежда уникални дронове, способни безопасно да достигнат покрайнините на Москва, отколкото да признаят за хаос в отбраната си.

Това нелепо обяснение обаче е направено за домашна публика без каквото и да е критично мислене. Руската версия твърди, че украински безпилотен хеликоптер RZ-500 Ramzai е свалил руската машина. Изборът на RZ-500 за тази история не е изненадващ: това е единственият известен украински дрон тип хеликоптер. Беше публично показан на изложение за оръжия и сигурност през 2021 г.

Дизайнът и възможностите на Ramzai обаче бяха съсредоточени около различна роля: той беше позициониран като инструмент за тактически удари и разузнаване, а не за еднопосочни атаки.

Оттогава RZ-500 до голяма степен избледня от публичното пространство. През 2025 г. неговата жизнеспособност в реални бойни условия изглежда съмнителна. Проникването дълбоко във вражеска територия е голямо предизвикателство. Проектите, базирани на хеликоптери, като цяло не са подходящи за еднопосочни атаки на голямо разстояние. В сравнение с дроновете с фиксирани крила, те имат по-малък обхват, по-ниска скорост, намален полезен капацитет и значително по-висока радарна и акустична видимост, като същевременно изискват по-мощни двигатели.

Прочети цялата публикация