Fakti.bg | 11.04.2025 07:49:01 | 24

Планът на Полша за европейски фонд за отбрана е обречен, страните от ЕС са дълбоко разделени


Планът за създаване на нов междуправителствен фонд за отбрана за съвместни покупки на оръжие, изготвен от европейския мозъчен тръст "Bruegel" по искане на Полша, едва ли ще получи подкрепа поради скептична позиция на някои страни от Европейския съюз, пише Politico, позовавайки се на източници в дипломатическите среди на ЕС.

„Това предложение няма да получи подкрепа, няма смисъл да го обсъждаме“, каза един от дипломатите пред изданието.

Няколко други официални лица също отбелязаха, че южните страни от ЕС, чиито граници са сравнително далеч от Русия, са се противопоставили на значителното увеличение на разходите за отбрана. В момента правителствата на страните от ЕС са дълбоко разделени относно стратегията за колективна сигурност и разходите за отбрана, посочва Politico.

Планът "Bruegel" изисква създаването на отбранителен фонд, който да закупува оръжия и да ги разпространява, като начислява такси на участващите страни и отпуска целеви заеми на отделни държави. Една от ключовите характеристики на фонда е, че в него ще могат да участват страни извън ЕС, включително Великобритания, Украйна и Норвегия.

Инициативата има за цел да допълни вътрешния план на Европейската комисия за 800 милиарда евро за преоборудване на ЕС, според който страните от пакта ще вземат до 150 милиарда евро заеми. Друга подобна нова отбранителна инициатива е била обсъдена с Обединеното кралство от страни от Северна Европа, включително Швеция, Дания и Финландия, допълва Politico.

Всички тези планове за финансиране на разходите за отбрана на ЕС се планира да бъдат обсъдени на срещата на финансовите министри от ЕС, която се провежда във Варшава на 11-12 април, отбелязва Politico.

В същото време, според изданието, първоначално се предполагаше, че срещата на върха ще бъде посветена предимно на въпросите на отбраната, но търговската война, отприщена от президента на САЩ Доналд Тръмп, значително ще отвлече вниманието на държавите от ЕС от проблемите на сигурността, по които ЕС не е единен.

„От гледна точка на Полша моментът, в който Тръмп наложи митата, беше неудачен, защото те искаха неофициалната среща да бъде само за отбраната“, каза един от източниците на Politico.

Прочети цялата публикация