Месецът, в който сме заченати, определя колко слаби или дебели ще сме

Хората, заченати през студените месеци на годината, са по-склонни да имат по-нисък индекс на телесна маса (ИТМ) и по-малко мазнини около вътрешните органи, сочи ново научно изследване. Проучването е публикувано в престижното списание Nature Metabolism и разкрива връзка между климата по време на зачеването и активността на т.нар. кафява мастна тъкан – тип мазнина, която подпомага изгарянето на калории и регулира телесната температура.
Изследователи от Медицинския университет Тохоку в Япония са анализирали данни от 683 здрави участници на възраст между 3 и 78 години. Те разделили участниците на две основни групи – такива, заченати през по-студените месеци (между 17 октомври и 15 април), и такива, заченати през по-топлия период на годината.
Резултатите показват, че хората, заченати в студено време, демонстрират значително по-висока активност на кафявата мазнина. Това води до по-висок енергоразход, по-добър метаболизъм, по-малко натрупване на висцерална мазнина (около органите) и по-нисък ИТМ в зряла възраст.
Според учените, ключова роля играе климатът непосредствено преди зачеването, а не само по време на бременността. Те предполагат, че излагането на по-ниски температури – особено при мъжете – може да повлияе върху сперматозоидите, като по този начин предопределя по-ефективен метаболизъм у бъдещото дете.
„Това проучване показва, че сезонните условия около зачеването могат да окажат влияние върху телесната композиция на човек десетилетия по-късно“, коментира д-р Рафаеле Сегарино от Германския център за изследване на околната среда. „Това е още едно доказателство за важността на здравословната среда не само по време на бременност, но и в месеците преди нея.“
Тревожна прогноза за затлъстяването до 2050 годинаОткритията идват на фона на мрачни прогнози за бъдещето на общественото здраве. Данни, публикувани в списание The Lancet, показват, че затлъстяването при деца, младежи и възрастни ще нарасне значително през следващите десетилетия.
До 2050 г. се очаква:
Затлъстяването при момичета на възраст 5–14 години да се увеличи от 12% на 18,4%;
При момчета на същата възраст – от 9,9% на 15,5%;
При жени над 25 години – от 31,7% на 42,6%;
А при мъжете – от 29,3% на 39,5%.
Според експерти това е „дълбока трагедия и обществен провал“, който изисква спешни и координирани действия на глобално ниво.
Климат, здраве и бъдещето на поколениятаНовото японско изследване добавя важна перспектива към темата за общественото здраве – то подчертава, че фактори като сезон, температура и дори разлика между дневни и нощни температури в периода около зачеването могат да имат дългосрочно влияние върху здравето на бъдещите поколения.
Тези данни не само разширяват познанията ни за човешкия метаболизъм, но и повдигат важни въпроси за въздействието на климатичните промени върху здравето на хората – още преди да се родят.
Прочети цялата публикация