Fakti.bg | 12.04.2025 01:36:28 | 26

Кийт Келог предложи създаването на съюзнически зони на отговорност в Украйна, както в Берлин след Втората световна война


Специалният пратеник на президента на САЩ за Украйна и Русия Кийт Келог предложи пред британския вестник The Times създаването в Украйна на съюзнически зони на отговорност, както в Берлин след Втората световна война, "когато имаше руска зона, френска зона, британска зона и американска зона".

Келог посочи пред вестника, че британски и френски войски могат да бъдат разположени в Западна Украйна като „възпираща сила“ за предотвратяване на подновяване на боевете, докато руската армия ще контролира Източна Украйна. Според специалния пратеник на президента на САЩ Доналд Тръмп украинските сили могат да бъдат разположени между европейските и руските войски. Келог също заяви, че по сегашната фронтова линия може да бъде създадена 30-километрова демилитаризирана зона.

Келог смята, че разполагането на британско-френски военен контингент на западния бряг на река Днепър няма да бъде провокативна стъпка към Русия. Той добави, че Украйна е достатъчно голяма страна, за да може на нейна територия да бъдат разположени няколко армии, които да гарантират прекратяване на огъня.

Изданието подчертава, че за първи път високопоставен американски служител споменава Днепър като възможна демаркационна линия след постигнато примирие. Както отбелязва вестникът, планът на Kелог предполага, че Украйна ще трябва да се откаже от територии, контролирани от Русия.

"Нямам предвид разделянето на Украйна, нито създаване на американска зона на отговорност“, уточни той в X.

"Говорех за сили осигуряване на стабилност след прекратяването на огъня в подкрепа на суверенитета на Украйна".

На 12 март руският външен министър Сергей Лавров заяви, че присъствието на войски на НАТО под какъвто и да е флаг и в каквото и да е качество на украинска територия е заплаха за Русия. Според него Руската федерация при никакви обстоятелства няма да приеме това.

"Никой не знае точния размер на украинските минерални запаси, нито видовете и стойността им. Те не са надеждно установени, тъй като последната геоложка работа е извършена по съветско време", заяви още Келог пред The Times.

Той потвърди, че украинска делегация е пристигнала във Вашингтон в петък, за да обсъди сделката за минералите. Страните искат да превърнат "бизнес сделката" в "дипломатическа сделка", уточни специалният пратеник.

Келог подкрепи идеята за провеждане на избори в Украйна при определени условия. „Мисля, че ако има прекратяване на огъня, ще има избори. Защото мина почти година, откакто трябваше да се проведат. Те не бяха проведени. Но мисля, че Зеленски е отворен за това, веднага щом имаме прекратяване на огъня и някакво споразумение“, каза специалният пратеник, признавайки, че украинският народ и парламент, а не Съединените щати, трябва да решат дали да проведат избори.

Прочети цялата публикация