В руския Вологда: алкохол само от 12:00 до 14:00 часа

В руската Вологодска област над 70 на сто от смъртните случаи сред мъжете в трудоспособна възраст са свързани със злоупотребата с алкохол. Затова властите се опитват да намалят консумацията. Дава ли това резултат?
Георги Филимонов е губернатор на руската Вологодска област, намираща се на около 400 километра североизточно от столицата на Русия. Там над 70 на сто от смъртните случаи сред мъжете в трудоспособна възраст са свързани със заболявания или инциденти, дължащи се на консумацията на алкохол - цироза на черния дроб, сърдечна недостатъчност, възпаление на панкреаса, шофиране под въздействието на алкохол, побоища, намушквания с нож, разказва в репортаж германската обществена медия АРД.
Рязко увеличение на хората, страдащи от алкохолизъм
"Това е сериозно социално заболяване и бич за нашето общество", казва губернаторът пред германската медия. През миналата година броят на хората, страдащи от алкохолизъм, се е увеличил с 30 процента, става ясно още от неговите думи. "И всичко това се случва в мирни условия, а не на фронтовата линия."
Филимонов, човек на действието и верен поддръжник на Владимир Путин, и преди е попадал в заглавията - например когато издигаше паметник на Сталин в административния център Вологда или когато настояваше за безусловна забрана на абортите. Сега е обявил война на алкохола. По негово предложение местният парламент прие закон, според който в делничните дни алкохол се продава вече само във времето от 12:00 до 14:00 часа. Отвъд тези часове - никаква бира, вино или водка.
Как се заобикаля забраната
Междувременно темата привлича вниманието на медиите: репортери разказват как таксиметрови шофьори продават спиртни напитки късно вечер и през нощта директно от багажниците на колите си - срещу определена надценка, разбира се. В други репортажи се описват сцени на трескаво пазаруване на алкохол - как по обед хората се редят на дълги опашки пред магазините или как пълнят цели колички с бутилки. В някои публикации дори се прави паралел с времето на сухия режим в Чикаго.
Властите категорично отричат и дори разпратиха официално опровержение: вестникарските публикации, в които се твърди, че нещата са като едно време в Чикаго, са неверни, а срещу незаконните продажби на алкохол се противодейства ефективно, гласи позицията на местните власти.
"Пияните хора по улиците не са станали по-малко"
От анкета по улиците на Вологда става ясно какво е отношението на местните хора към приетите ограничения. Един от анкетираните казва, че по принцип одобрява мерките, но не вижда да има някакъв резултат от тях: "Вечер по улиците не се виждат по-малко пияни".
Друг жител на Вологда също споделя, че смята алкохола за голямо зло, но същевременно добавя: "Ако човек няма дори свободата сам да реши дали да се трови или не, това определено няма много общо с демокрацията".
Трети пък отбелязва, че където има забрани, има и стратегии за заобикалянето им. "Хората се презапасяват - купуват цели каси с алкохол. А ако липсва лицензиран алкохол, или се снабдяват от контрабандисти, или сами си правят алкохол."
Мерките не решават проблема
Това, което се случва във Вологда, е всъщност съвсем лек експеримент - защото през почивните дни всичко си е по старому, за кръчмите ограниченията така и така не важат, а освен това човек винаги може да се разходи до съседната област, където законът не действа.
Въпреки това Филимонов определя мерките като пълен успех: нарушенията вследствие на употреба на алкохол били намалели с 30 процента, произшествията с пияни шофьори - с цели 50 на сто, по-малко били и случаите на отравяния с алкохол.
И макар да е ясно, че ограничаването на продажбите на алкохол не решава същността на проблема, до Москва вече са стигнали загрижени запитвания от други области - дали примерът от Вологда ще бъде приложен и другаде. Говорител на Путин междувременно ги е успокоил, че такива планове няма.
Прочети цялата публикация