Австрийски офицер: Украйна може да бъде прегазена. Руснаците се чувстват като през април 1945 г., гледайки към Берлин

Без САЩ и техните доставки Украйна рискува да бъде прегазена. Руснаците се чувстват като през април 1945 г. на Зееловските възвишения, гледайки към Берлин: те вярват, че победата е в ръцете им.
Това заяви пред NZZ Маркус Райзнер, австрийски военен историк, офицер в Генералния щаб на австрийската армия и ръководител на катедра във Военната академия във Виена. По думите му Путин смята, че времето сега тече на негова страна.
„Казано направо: руснаците се чувстват като през април 1945 г. на Зееловските възвишения, гледайки към Берлин. Русия може да издържи още две-три години, въпреки че арсеналът ѝ се изпразва“, каза Райзнер, визирайки настъплението на червената армия към Берлин и последната преграда преди влизането в столицата на Нацистка Германия през Втората световна война.
Австрийският военен експерт посочи, че сега Владимир Путин изглежда много по-уверен в себе си, пише focus.de.
„Най-важното нещо, което трябва да бъде доставено на Украйна, са системите за противовъздушна отбрана със среден и голям обсег. Смелата украинска отбранителна борба на фронтовата линия не е решаваща, ако не успее да защити собственото си население и да поддържа функционираща система за производство на оръжия“, посочи той, подчертавайки жизненоважната помощ на Вашингтон.
Маркус Райзнер също така посочи често срещано погрешно схващане, свързано с войната на Русия срещу Украйна. „Голяма грешка е военният успех да се измерва с териториални печалби. Това е война на изтощение. Това означава, че успехът не се определя от териториални печалби, а от изразходването на ресурси“. Според историка, ако едната страна остане без ресурси, нейната позиция на фронта може да се разпадне много бързо.
Военният експерт и историк предупреждава, че времето е на страната на Москва. „Решаващият въпрос не е колко дълго могат да издържат руснаците, а колко дълго може да издържи Украйна“, каза Райзнер пред NZZ.
Причината за това е и подкрепата, която получава Путин от други държави. „Москва не води тази война сама . Китай доставя важни военни компоненти, Иран доставя дронове, а Северна Корея доставя милиони артилерийски снаряди. Освен това Индия насочва пари в джобовете на Русия, като купува суровини“, каза Маркус Райзнер. Китай, по-специално, няма интерес (от спиране на войната), защото тогава Тръмп ще насочи интереса си към нея Азия, смята той. Според военния експерт е под въпрос дали оръжейната индустрия и населението на Украйна могат да издържат в дългосрочен план.
Прочети цялата публикация