Китай спира поръчките на Boeing в отговор на американските мита

Китай е наредил на местните авиокомпании да прекратят приемането на нови доставки на самолети от американския производител Boeing Co., както и да спрат покупките на авиационно оборудване и резервни части от Съединените щати. Това съобщиха източници, цитирани от Bloomberg, предава News.bg.
Мярката е част от ответните действия на Пекин след въвеждането на нови американски мита от президента Доналд Тръмп, които обхващат китайски стоки на стойност до 145%. В отговор Китай наложи свои тарифи в размер на 125%, влезли в сила на 12 април.
Това значително увеличава цената на американските самолети и компоненти и ги прави икономически неизгодни за китайските превозвачи, твърдят запознати с въпроса източници.
Пекин обмисля и мерки за компенсиране на авиокомпаниите, които вече са наели или поръчали самолети от Boeing и ще понесат допълнителни разходи. Сред засегнатите са около 10 броя Boeing 737 Max, които вече са произведени и се намират в Сиатъл или в завода на Boeing в Жоушан, Източен Китай.
Възможно е тези самолети да получат индивидуални разрешения за доставка, ако договорите са били финализирани преди въвеждането на новите тарифи.
Сред конкретно засегнатите поръчки е тази на Juneyao Airlines Co., която наскоро отложи получаването на Boeing 787-9 Dreamliner.
Boeing отказа коментар по случая, както и китайските превозвачи Air China, China Southern и Xiamen Airlines.
През 2018 г. около една четвърт от всички доставки на Boeing са били предназначени за Китай — пазар, който се очаква да представлява 20% от световното търсене на самолети в следващите две десетилетия.
Въпреки това, компанията не е получавала значителна нова поръчка от Китай в последните години заради търговското напрежение и вътрешни предизвикателства, включително инцидента през 2024 г., при който врата на самолет се отвори по време на полет.
Въпреки че Airbus SE остава основен доставчик, а китайският производител Comac C919 набира популярност, стотици самолети Boeing все още се използват в страната и ще изискват поддръжка и замяна в бъдеще.
Прочети цялата публикация