Защо в Турция подменят десетки хиляди преподаватели

Насред учебната година в Турция започнаха да подменят няколко хиляди преподаватели от най-реномираните училища в страната. Това събуди нови протести, в които се включват все по-млади хора. Какво иска правителството?
Протестите в Турция се разширяват – по улиците излизат и все по-млади хора. Гимназистите също изливат гнева си – заради планираната смяна на десетки хиляди учители.
Вече дни наред много турски ученици вместо да са в училище, са по улиците – протестират и провеждат седящи стачки в Анкара, Истанбул, Измир, Анталия и други градове. Причината: планираното преназначаване на до 20 000 учители от най-реномираните училища в страната, пише АРД.
Изненадващи промени
Германската обществено-правна медия отбелязва, че новината е дошла напълно изненадващо, защото засяга т.нар. проектни училища – това са гимназии с високо ниво на обучението, които поддържат и сътрудничество с чужбина. Пред АРД един от протестиращите ученици, пожелал анонимност, споделя, че намерението на правителството го изпълва с гняв: „Учителите се преназначават незаконно, само от моето училище бяха преместен осем души наведнъж. Със сигурност не става дума за нещо рутинно – трябва да има друга причина“.
Адвокатка, наблюдаваща ученическата демонстрация в Истанбул, разказва пред АРД, че и тя е учила в такова училище. „Учениците са на мнение, че учителите им биват дискриминирани заради техните възгледи“, посочва жената. Учениците с право искат да знаят по какви критерии биват заменяни техните преподаватели и настояват за прозрачност.
Заменят критично настроените с послушни?
По данни от медиите предстои да бъдат заменени най-вече преподавателите, смятани за критично настроени към правителството. Тези например, които са участвали напоследък в демонстрациите срещу властта след ареста на истанбулския кмет Имамоглу. Смята се, че засегнатите учители са разисквали този въпрос в часовете. И сега местата им ще бъдат заети от други, които са верни на правителството на Ердоган, пише АРД, базирайки се на сведенията в турски издания.
Това не е правомерно, казва представителят на образователния синдикат „Егитим Сен“ Кемал Ирмал. „Откъсват учителите от нормалния им живот. Това е първият такъв случай в историята на Турция. Без критерии и насред учебната година – това е нещо неправомерно“, подчертава той.
По темата се говори все повече, отбелязва германската обществено-правна медия. Министърът на образованието Юсуф Текин заяви по телевизията, че замените са законни. „Разпоредбата е от 2020 година. След четири години работа в така наречените проектни училища договорът се продължава – или пък не“, обясни Текин.
„Няма да се дадем“
Тези аргументи не звучат убедително на участниците в демонстрацията в Истанбул. На плакатите на учениците пише: „Ние не сме ваш проект! Не посягайте на учителите ни!“, както и „Искаме хармония в образованието!“.
На демонстрацията има много полиция, която системно снима участниците, пише още АРД. Много от тях са били маскирани. А и съвсем млади – гимназистите са на възраст между 14 и 18 години.
Ученичка, пожелала анонимност, си обяснява рокадите на учители с масовите протести в Турция, подети най-вече от млади хора. „Те няма как да поставят университетите и студентите под техен контрол и затова са се насочили към гимназиите. Но ние, учениците, няма да им се дадем никога“, подчертава тя.
В този момент към ученическата демонстрация се присъединяват студенти. На плакатите им се виждат изображения на Карл Маркс и покемона Пикачу, междувременно символ на съпротивата. Най-голямото протестно движение в Турция от над десет години междувременно е обхванало и гимназиите, коментира АРД.
Прочети цялата публикация