Обратно към "Газпром"? Може ли да се вярва на Доналд Тръмп за енергийната сигурност?

Три години след началото на войната в Украйна енергийната сигурност на Европа остава крехка, а геополитическата несигурност около администрацията на президента Доналд Тръмп кара европейски лидери и индустриалци да преосмислят възможността за възобновяване на вноса на руски газ, пише "Ройтерс".
Американският втечнен природен газ (LNG) компенсира частично загубата на руски доставки след 2022 г., но увеличената зависимост от САЩ буди опасения. Тръмп използва енергията като разменна монета в търговски преговори и настоява Европа да намали търговския си излишък със САЩ. Това поражда съмнения относно дългосрочната стабилност на доставките.
На този фон ръководители от Engie и TotalEnergies допускат завръщане на руския газ, включително LNG от Новатек. Дидие Холо от Engie заяви, че Русия може отново да покрие 20-25% от нуждите на ЕС при постигането на "разумен мир" в Украйна, макар че това е значителен спад от 40% преди войната.
Шефът на TotalEnergies Патрик Пуян също предупреди за прекалена зависимост от американски LNG и оцени възможния обем на руския внос на около 70 млрд. куб. м годишно - далеч под предвоенните 150 млрд.
Френската енергийна система е по-устойчива благодарение на ядрената енергия, докато Германия, която силно зависеше от руския газ, е подложена на натиск. В Leuna Chemical Park германски индустриалци настояват за бързо възстановяване на вноса от Русия, като отбелязват, че тръбопроводите могат да намалят цените по-ефективно от субсидии.
"Намираме се в тежка криза и нямаме търпение", каза Кристоф Гюнтер, управляващ директор на InfraLeuna, операторът на парка.
Той заяви, че германската химическа индустрия е съкратила работни места за пет поредни тримесечия, нещо невиждано от десетилетия.
"Повторното отваряне на тръбопроводите би намалило цените повече от всички текущи програми за субсидиране", каза той.
"Това е тема табу", добави Гюнтер, като каза, че много колеги са съгласни с необходимостта да се върнат към руския газ.
Почти една трета от германците гласуваха за партии, приятелски настроени към Русия, на федералните избори през февруари.
Почти половината от жителите на източната провинция Мекленбург-Предна Померания подкрепят връщането към руски газ, като 49% от германците искат връщане към доставките на руски газ, установи проучване, проведено от института Forsa.
Индустрията иска федералното правителство да намери евтина енергия, заяви Даниел Келер, министър на икономиката на провинция Бранденбург - дом на рафинерията Schwedt , съсобственост на руската петролна компания Роснефт, но под попечителството на германското правителство.
"Можем да си представим възобновяване на приема или транспортирането на руски петрол след установяването на мир в Украйна", каза Келер.
Междувременно, ЕС подготвя увеличение на вноса на LNG от САЩ, които вече осигуряват 16,7% от европейските доставки. Но експерти като Татяна Митрова от Колумбийския университет предупреждават, че LNG може да се превърне в геополитически инструмент. Анализатори не изключват възможността Вашингтон да ограничи износа при вътрешни ценови скокове или търговска ескалация.
ЕС постави необвързваща цел да прекрати руския внос до 2027 г., но все още няма конкретен план. Междувременно европейски компании водят арбитражни дела срещу "Газпром" за недоставен газ. Дидие Холо посочи, че евентуалното плащане на присъдените компенсации може да послужи като основа за възобновяване на търговските отношения.
Съдилищата присъдиха на германската Uniper и австрийската OMV съответно 14 милиарда евро и 230 милиона евро. Германската RWE претендира за 2 милиарда евро, докато Engie и други фирми не са разкрили иска си.
Holleaux от Engie каза, че Киев може да позволи на Русия да изпраща газ през Украйна, за да изпълни арбитражните плащания като отправна точка за възобновяване на договорните отношения с "Газпром".
"Вие (Газпром) искате да се върнете на пазара? Много добре, но няма да подпишем нов договор, ако не платите наградата", каза Холо.
Връщането на руския газ тревожи Максим Тимченко, шеф на DTEK, украинската частна газова компания, която се надява да внася американски LNG в хранилището на Украйна и да го изнася в Европа.
"Трудно е да коментирам, тъй като съм украинец, но се надявам, че европейските политици са си научили уроците, работейки с Русия", каза Тимченко.
Прочети цялата публикация