След две години война: Паравоенните в Судан обявиха създаването на конкурентно правителство

Паравоенните в Судан обявиха създаване на конкурентно правителство след две години на война в тази страна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Според лидера на паравоенните "Сили за бърза подкрепа" Мохамед Хамдан Дагало, който е бивш судански вицепрезидент, обявеното от тях правителство представлява истинското лице на Судан.
Войната в Судан започна като борба за власт между "Силите за бърза подкрепа" на Дагало и въоръжените сили, командвани от фактическия президент на Судан Абдел Фатах ал Бурхан. Дагало. В конфликта загинаха хиляди хора, а милиони напуснаха родните си места.
Обявяването на конкурентно правителство от паравоенните става малко след като те бяха прокудени от столицата Хартум. След загубата на града те съсредоточиха атаките си в Дарфур, в западната част на страната, в опит да превземат Ел Фашер, последната провинциална столица в този регион, която им се изплъзва.
В неделя паравоенните обявиха, че са превзели напълно лагера "Замзам" в Дарфур, където живеят над 500 000 разселени от конфликта суданци.
Бързо ескалиращото насилие в Южен Судан е довело до разселването на около 125 000 души от март до сега, предупреди днес Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Най-младата държава в света, богата на петрол, но изключително бедна в други отношения, е разтърсена от насилие в няколко региона, особено в североизточната част на страната.
По данни на хуманитарната служба на ООН от март до сега 180 души са загинали, а 250 са ранени в резултат на насилието.
На 18 март ООН съобщи, че 50 000 души са били разселени в резултат на боевете в североизточната част на страната.
"Всички, които участват в насилието, трябва да се въздържат от нанасяне на вреда на населението, включително хуманитарните работници, които всеки ден рискуват живота си, за да помагат", призова мисията на ООН в Южен Судан.
В изявлението, в което се осъжда бързо ескалиращото насилие, службата съобщава, че четирима хуманитарни работници са били убити, а шест здравни заведения са били затворени в резултат на грабежи и разрушения.
Тази ситуация в областта на сигурността, съчетана със значителното съкращаване на помощта от САЩ, насърчава разпространението на холера - най-тежката епидемия в Южен Судан от двадесет години.
Болестта е отнела живота на повече от 900 души при почти 49 000 регистрирани случая, съобщи ООН. Предишните оценки на УНИЦЕФ от 24 април сочеха близо 700 смъртни случая и повече от 40 000 регистрирани случая.
В няколко района на Южен Судан имаше сблъсъци, а арестът през март на вицепрезидента на Риек Мачар от сили, лоялни на президента Салва Кийр, беше ескалация, която приближи страната до нов конфликт, почти седем години след края на опустошителната гражданска война.
В периода 2013-2018 г. в боевете между поддръжниците на двамата политически противници загинаха около 400 000 души, а четири милиона души бяха разселени.
Прочети цялата публикация