Fakti.bg | 16.04.2025 16:20:24 | 40

Модерна война! Пентагонът изостава от Китай в надпреварата за бойни биотехнологии


Китай изпреварва Съединените щати в разработването и прилагането на биотехнологии за военни цели, което поставя американската национална сигурност в риск. Това съобщи Axios, позовавайки се на нов доклад, представен в Конгреса този месец.

Комисията за национална сигурност по нововъзникващите биотехнологии, съставена от представители на политиката, индустрията и военния сектор, предупреждава, че САЩ изостават в ключова област, която има потенциала да трансформира както съвременната война, така и глобалната икономика.

"Китай инвестира сериозно в биотехнологиите от над 20 години. Ние трябва да реагираме спешно и целенасочено", се казва в доклада. Според него Вашингтон трябва да отдели най-малко 15 милиарда долара през следващите пет години за да ускори развитието в сектора.

Комисията, в чийто състав влизат сенатор Тод Йънг (републиканец от Индиана), бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид и вицепрезидентът на In-Q-Tel Мишел Розо, подчертава, че биотехнологиите могат да доведат до революционни промени на бойното поле.

Сред потенциалните приложения са усъвършенствани бронежилетки, адаптивен камуфлаж, храни, произведени на място, специални бактерии за откриване на мини, както и генетично подобрени войници. Докладът предупреждава, че има "всякакви основания да се смята", че Китайската комунистическа партия ще използва тези технологии с военна цел.

"В деня, когато Народната освободителна армия представи генетично модифицирани бойци, дроновете ще изглеждат архаични", се посочва в текста.

В същото време липсата на производствен капацитет в САЩ и трудностите при преминаване от лабораторни изследвания към реални продукти създават пречки за развитието на сектора, се отбелязва в доклада.

Комисията призовава Конгреса да разшири включването на биотехнологични сценарии във военни учения и симулации, както и да подкрепи международни инициативи като ускорителя на иновации DIANA на НАТО.

"САЩ трябва да разглеждат биотехнологиите като отделно бойно поле", заяви сенатор Йънг пред Axios. Той даде пример с разработване на стабилна за съхранение кръв или биологични енергийни източници, които могат да подобрят значително ефективността на военната техника.

"Това би променило основни изчисления в стратегията и тактиката на бъдещите конфликти", допълни той.

"Точно както индустриалната и информационната епоха промениха света, така и биотехнологиите ще го направят", казва комисарят Пол Арканджели, бивш директор на Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите. "След 10 години хората ще бъдат изненадани от това, което тези технологии ще постигнат."

Прочети цялата публикация