Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие, като отбеляза, че е ръководил „безброй явни и тайни" операции, които са забавили иранската ядрена програма с „близо десетилетие“, предаде Франс прес, съобщи БТА.
„Както министър-председателят е заявявал многократно, Израел няма да позволи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие“, заявиха днес от канцеларията на Нетаняху, в момент, когато американският президент Доналд Тръмп се опитва да сключи ново ядрено споразумение с Техеран.
„Министър-председателят е предприел безброй действия, както публични, така и тайни, в борбата срещу иранската ядрена програма, без които днес Иран щеше да притежава ядрен арсенал. Тези действия забавиха ядрената програма на Иран с близо десетилетие", добави в изявлението си канцеларията.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви по-рано, че ядреният надзорен орган на ООН трябва да играе роля в преговорите за ядрената програма на Иран между Техеран и Вашингтон преди втория кръг от преговори между двете страни, предаде Ройтерс.
Гроси, който пристигна в Техеран вчера, проведе дискусии с министъра на външните работи Абас Арагчи и с ръководителя на Иранската организация за атомна енергия Мохамад Еслами относно начините, по които МААЕ може да подкрепи ядрените преговори между Техеран и Вашингтон. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да бомбардира Иран, ако преговорите се провалят.
"В контакт съм с американския преговарящ, за да видя как агенцията може да се превърне в мост между Иран и САЩ и да помогне за постигането на положителен резултат в преговорите", заяви Гроси, като уточни, че за да бъде валидна всяка ядрена сделка, ще е необходима проверка от страна на МААЕ.
Прочети цялата публикация