Fakti.bg | 23.04.2025 09:45:29 | 30

Учени твърдят, че са открили напълно нов цвят, невиждан досега от човешкото око


Международен екип от учени твърди, че е успял да открие напълно нов цвят, който никой не е виждал досега. Сензационното откритие е резултат от експеримент, проведен в Съединените щати, в който участниците са подложени на специално насочени лазерни импулси, изстреляни директно в ретината на окото.

Чрез стимулиране на точно определени фоторецепторни клетки в задната част на окото – т.нар. "конусни клетки", участниците съобщават, че са видели изцяло нов синьо-зелен нюанс, който изследователите наричат "оло" (olo). Макар и някои учени да оспорват дали това наистина представлява нов цвят, откритието вече предизвиква бурни дискусии в научната общност.

Резултатите от изследването са публикувани в престижното научно списание Science Advances, а съавторът на публикацията, професор Рен Нг от Калифорнийския университет, нарече откритието "забележително", предава BBC.

Scientists claim they’ve discovered a new color the human eye has never seen before called “olo.” pic.twitter.com/Pv0CtlLXsa

— FearBuck (@FearedBuck) April 21, 2025

„Оло е по-наситен от всеки цвят, който може да се види в реалния свят“, коментира проф. Нг в интервю за BBC Radio 4. „Ако цял живот сте виждали само бледо розово, и изведнъж попаднете на нещо толкова ярко и различно, че трябва да му дадете ново име – това е усещането.“

Петимата участници в експеримента (четирима мъже и една жена) – всички с нормално цветово зрение – наблюдавали светлинни импулси чрез специализирано устройство, наречено Oz, съставено от огледала, лазери и оптични елементи. Това оборудване е разработено от учени от университетите в Бъркли и Вашингтон и адаптирано специално за настоящото изследване.

Чрез прецизно насочване, лазерът стимулирал изолирано само М-конусните клетки (отговарящи за възприятието на средновълнови, или „зелени“, дължини на светлината), без да активира съседните L- и S-клетки (за червено и синьо). В нормални условия обаче тези клетки работят заедно – всяка светлина, която активира M-конус, обикновено засяга и останалите. Именно тази изолирана стимулация създава цветово усещане, което не може да бъде преживяно в естествени условия.

За да се потвърди наблюдаваният цвят, участниците били помолени да настройват цвят чрез специален диск до момента, в който той максимално наподобява видяното – така било получено визуалното описание на „оло“.

Researchers created a new color “olo” by using lasers to hit M-cones without activating L-cones to show a turquoise-like color that has never been perceived.

Here’s a browser demo to try and simulate this effect by using “cone fatigue”: https://t.co/DEnd0r6b3R pic.twitter.com/B4JmBReqlZ

— Olivia Li (@oliviali_) April 23, 2025

Откритието не остава без критика. Водещи експерти в областта на зрението остават резервирани. Проф. Джон Барбър от университета St George’s в Лондон, който не е участвал в проекта, признава технологичния напредък, но подчертава, че дефинирането на нов цвят е въпрос на интерпретация.

„Ако, например, стимулираме само червените рецептори, възприятие може да е различно, но не означава непременно, че сме създали нов цвят. Това, което се е случило в изследването, може да е сходно явление“, обяснява той.

Wait, what?https://t.co/I28NrylkT8

— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 23, 2025

Проф. Нг, от своя страна, признава, че „оло“ е изключително трудно за възприемане и не може да бъде видян без помощта на специализирано оборудване. Въпреки това, той вярва, че откритието има сериозен потенциал – особено в изследването и терапията на цветната слепота.

„Нашата цел е да разберем дали чрез специфична стимулация можем да помогнем на хората с нарушения в цветовото възприятие да виждат по-широк спектър от цветове“, добавя той.

Макар и терминът „нов цвят“ да звучи провокативно, изследването отваря врата към неизследвани територии на човешкото възприятие. Може ли мозъкът ни да бъде „научен“ да вижда това, което природата не е предвидила? Отговорът вероятно ще дойде в бъдещи изследвания – но едно е сигурно: научната граница на възможното отново беше изместена.

Прочети цялата публикация