Fakti.bg | 26.04.2025 18:05:37 | 29

Колко често трябва да правите секс седмично, за да избегнете депресията


Всички знаем, че един бърз момент на интимност може да повдигне настроението ни. Но сега учените твърдят, че редовният секс може да играе още по-важна роля – особено за хората на възраст между 20 и 30 години – като значително намалява риска от развитие на депресия, пише SkyNews.

Проучване на Медицинския колеж към Университета в Шантоу показва, че само един сексуален акт седмично е достатъчен, за да се подобри психичното здраве. Изследователите анализирали отговорите на 15 000 американци, които били запитани за честотата на техния сексуален живот и симптомите на депресия, които може би изпитват.

Резултатите са категорични: хората, които правят секс поне веднъж седмично, имат "значително" по-ниска вероятност да развият депресия в сравнение с онези, които имат сексуални контакти по-рядко от веднъж месечно. Според изследователите, редовната интимност може да намали риска от депресивни симптоми с цели 24%.

Най-силно изразен положителен ефект е наблюдаван сред младите хора на възраст между 20 и 30 години.

Учените обясняват този феномен с мощния ефект на "хормоналния коктейл", който се освобождава по време на секс – окситоцин, допамин и ендорфини – добре известни като хормоните на щастието.

Предишни изследвания също потвърждават, че редовната интимност може да намали нивата на стрес и тревожност.

"Независимо от сексуалната ориентация, сексуалната активност носи редица ползи като повишено благосъстояние и качество на живот, които съществено подобряват психичното здраве," коментира съавторът на проучването професор Мутонг Чен в списание The Journal of Affective Disorders.

Изследователите вярват, че техните открития могат да проправят пътя към алтернативни подходи за справяне с депресията.

"Въпреки напредъка в медицинските лечения, основните методи за справяне с депресията остават медикаментозната терапия и психотерапията," обяснява проф. Чен. "Но само 50% от пациентите постигат значително подобрение чрез лекарства, като често се сблъскват със странични ефекти. Това подчертава необходимостта от намиране на нискоструващи, лесно променими поведенчески фактори за превенция и лечение."

Екипът е анализирал данните на 14 741 американци на възраст между 20 и 59 години, от които 1 288 са били диагностицирани с депресия. За оценка на психичното състояние на участниците е използван широко прилаганият Patient Health Questionnaire-9 – утвърден инструмент за диагностициране на депресивни състояния.

Прочети цялата публикация